آمریکا: تحقیق درباره خرابکاری در «نورد استریم» زمان‌بر است

مسکو: نشت در خطوط «نورد استریم» در منطقه‌ای رخ داده که توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا کنترل می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوجه تبادل اتهامات میان طرف‌های بین‌المللی در مورد مسئولیت بروز موارد نشت در خطوط لوله «نورد استریم 1 و 2» در دریای بالتیک، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که در حال حاضر نمی‌توان درباره عامل این اقدام خرابکارانه، اظهار نظر کرد.

به گزارش جمعه 8 مهر «آسوشیتدپرس»، آستین در کنفرانس مطبوعاتی در هاوایی افزود که تحقیقات درباره عملیات خرابکارانه در خطوط لوله گازی کشیده شده از زیر دریا از روسیه به آلمان، زمان‌بر است.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «تا زمانی که اطلاعات بیشتری نداشته باشیم یا نتوانیم تحلیل‌های بیشتری انجام دهیم، نمی‌توانیم حدس بزنیم چه کسی مسئولیت بروز این تخریب‌ها را بر عهده دارد.»

مبادله اتهامات

این اظهارات در شرایطی بیان شد که پس از شناسایی 4 مورد نشت در خطوط لوله نورد استریم 1 و 2 در دریای بالتیک، جهان طی چند روز گذشته، تنش بزرگ بین‌المللی را تجربه کرده است.

اتحادیه اروپا با اعلام این که نشت گاز از خطوط لوله روسیه از زیر دریا به اروپا، احتمالا ناشی از اقدامی خرابکارانه است، پاسخ قاطع به هرگونه ایجاد اختلال عمدی در زیرساخت انرژی را متعهد شد.

از سوئی مسکو با اعلام این که ایالات متحده، طرف ذینفع در این حادثه است، خاطرنشان کرد که نشت در خطوط «نورد استریم» در منطقه‌ای رخ داده که توسط سرویس اطلاعاتی آمریکا کنترل می‌شود.

آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید نیز در واکنش به طرح این اتهام از سوی روسیه، تاکید کرد که اتهامات مسکو در مورد مسئولیت واشنگتن در این موضوع، یاوه‌گویی و احمقانه است.

تنش بین‌المللی

این دو خط لوله در ماه‌های اخیر، به‌ویژه پس از قطع عرضه گاز به اروپا در واکنش مسکو به تحریم‌های غرب به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، در کانون تنش‌های ژئوپلیتیکی میان غرب و مسکو قرار گرفت.

اگرچه این خطوط لوله که توسط کنسرسیومی از شرکت‌های تحت مالکیت شرکت گازپروم روسیه اداره می‌شوند، در حال حاضر از سرویس خارج شده‌اند، اما همچنان حاوی گاز هستند که بسیاری از مقامات و کارشناسان محیط زیست و آب و هوا در سراسر جهان را نگران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید