کرملین: حادثه نشت گاز از «نورد استریم» احتمالا «اقدامی تروریستی» است

دیمیتری پسکوف: تصور این که چنین اقدام تروریستی بدون دخالت یک دولت انجام شود، بسیار دشوار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که اتحادیه اروپا مشغول بررسی حادثه نشت گاز از چهار نقطه در خط لوله بزرگ «نورد استریم» است که از مسیر قعر دریای بالتیک روسیه را به آلمان متصل می‌کند، سخنگوی کاخ کرملین گفت که به‌نظر می‌رسد این حادثه «اقدامی تروریستی» است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین پنج‌شنبه 7 ماه مهر در رابطه با نشت گاز از لوله «نورد استریم 1 و 2 » گفت که به دخالت یک کشور بیگانه و نقش آن در این حادثه مشکوک است، او اما از ذکر نام کشور خاصی خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، پسکوف همچنین افزود: «تصور این که چنین اقدام تروریستی بدون دخالت یک دولت انجام شود، بسیار دشوار است».
سخنگوی کاخ کرملین اما مجددا بر ضرورت انجام «تحقیقات فوری» در این زمینه تاکید کرد.

زیردریایی‌های روسیه

پسکوف در پاسخ به درخواست برای اظهار نظر درباره گزارش «سی‌ان‌ان» که به نقل از مقامات غربی گفته بود زیردریایی‌های روسی در این منطقه مشاهده شده‌اند، گفت که نیروهای ناتو به‌طور بسیار گسترده‌تری در این منطقه حضور دارند».

گفتنی است که ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، بامداد پنج‌شنبه به صراحت آمریکا را متهم کرده و در این‌باره گفت که حادثه خطوط لوله انتقال گاز در منطقه شمالی تحت کنترل اطلاعات آمریکا رخ داده است.

حضور نظامی

گفتنی است که بسیاری از مقامات سیاسی و کارشناسان طی دو روز گذشته به یک اقدام خرابکارانه در پس حادثه نشت گاز از خطوط لوله نورد استریم 1 و 2 اشاره کرده‌اند.

تعدادی از کارشناسان نیز معتقدند که تنها یک اقدام تخریبی توانایی انجام چنین خللی در لوله‌های گاز را دارد.

به گفته کارشناسان، معمولاً این اقدام تخریبی می‌تواند به وسیله غواصان که با قرار دادن مواد منفجره در بستر دریا، کاشت مین‌های حضور خودکار یا زیردریایی هدایت شونده، انجام شود.

اولین نشت در آب‌های بین‌المللی در نزدیکی جزیره دانمارکی بورنهولم در دریای بالتیک، بین جنوب سوئد و لهستان، منطقه‌ای که مدت‌ها به عنوان یکی از دقیق‌ترین گستره‌های آبی تحت نظارت در جهان شناخته می‌شد، رخ داده است.

در قلب تنش‌ها

برای ماه‌ها، خطوط لوله‌ انتقال گاز «نورد استریم» در کانون تنش‌های ژئوپلیتیکی بین غرب و مسکو قرار داشت، به‌ویژه پس از توقف عرضه گاز روسیه به اروپا که در پاسخ به تحریم‌های غرب علیه مسکو در پی تهاجم پوتین به اوکراین قطع شد.

اگرچه این خطوط لوله که توسط کنسرسیومی از شرکت‌های تحت مالکیت شرکت گازپروم روسیه اداره می‌شود، در حال حاضر از سرویس خارج شده‌اند اما هر دو خط لوله همچنان حاوی گاز هستند که بسیاری از مقامات و کارشناسان محیط زیست و آب و هوا در سراسر جهان را نگران کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید