گوترش خواستار «حداکثر خویشتنداری» مقامات تهران در برابر تظاهرات مردمی شد

دبیرکل سازمان ملل: به صورت فزاینده‌ای نگران گزارش‌ افزایش کشته‌شدگان این اعتراضات، شامل زنان و کودکان هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا با رعایت «حداکثر خویشتن‌داری» در برابر معترضین، از نیروی سرکوب «غیر ضروری و نامتناسب» علیه مردم استفاده نکنند.

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در این زمینه افزود: «دبیر کل از نیروهای امنیتی می‌خواهد تا از نیروی غیرضروری و غیرمتناسب خودداری کنند. او همگی را به رعایت حداکثری خویشتن‌داری فراخواند تا از افزایش تنش‌ها جلوگیری شود.»

او در ادامه افزود: «ما به صورت فزاینده‌ای نگران گزارش‌ افزایش کشته‌شدگان این اعتراضات، شامل زنان و کودکان هستیم.»

گوترش در این بیانیه همچنین خواستار «تحقیقات سریع، بی‌طرف و موثر» یک مرجع «صالح و مستقل» درباره مرگ مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله ایرانی توسط پلیس «گشت ارشاد» این کشور شد.

مردم ایران در شامگاه سه‌شنبه، 5 مهر برای یازدهمین شب متوالی به خیابان‌ها آمده یا از بالکن‌های آپارتمان‌ها، پنجره و پشت بام‌ خانه‌های خود، با سر دادن شعارهایی علیه حکومت ایران، اعتراض، خشم و انزجار خود را نسبت به تداوم سرکوب، خشونت و رهبری علی خامنه‌ای نشان دادند.

بر اساس ویدیوهایی که در «توییتر» و «اینستاگرام» منتشر شده، اعتراضات برای یازدهمین شب متوالی در شهرهایی چون جم در استان بوشهر، گوهردشت کرج، فیروزآباد در استان فارس، یزد، تهران، شیراز و چابهار در استان سیستان و بلوچستان و سنندج در استان کُردستان ادامه داشت.

جرقه اعتراضات سراسری اخیر در ایران با قتل مهسا (ژینا) امینی آغاز شد و به سرعت به بزرگ‌ترین اعتراضات علیه رژیم ایران تبدیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید