پنتاگون: روسیه با پهپادهای ایرانی به اوکراین حمله کرده است

مقامات اوکراینی اخیرا اعلام کردند کشورشان طی روزهای اخیر مورد یک سری حملات پهپادی روسیه قرار گرفته ‌است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع ایالات متحده «پنتاگون» اعلام کرد روسیه از پهپادهای ساخت سپاه پاسداران ایران برای انجام عملیات‌های «شناسایی و ضربت» علیه اهداف اوکراینی استفاده می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری کنگره آمریکا «هیل»، ژنرال پاتریک رایدر، سخنگوی مطبوعاتی پنتاگون روز سه‌شنبه طی یک جلسه مطبوعاتی اعلام کرد: «طبق ارزیابی ما، روس‌ها هم‌اکنون از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین استفاده می‌کنند.»

رایدر درباره تاثیرگذاری پهپادهای ایرانی در جریان جنگ اوکراین اظهار نظر نکرد، و فقط گفت روس‌ها «همانطوری که ما انتظارش را داشتیم و خودشان گفته بودند» از این هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کنند. وی افزود واشینگتن ساقط شدن برخی از این پهپادها توسط ارتش اوکراین را تایید می‌کند.

مقامات اوکراینی اخیرا اعلام کردند کشورشان طی روزهای اخیر مورد یک سری حملات پهپادی روسیه قرار گرفته ‌است. به گفته کی‌یف، ارتش این کشور موفق شده حدود بیست پهپاد ساخت ایران را در جریان حملات انتحاری به بندر اودسا در جنوب و مناطق دیگر در جنوب و شمال شرقی اوکراین هدف قرار داده و ساقط کند.

کاخ سفید در ماه ژوئیه هشدار داد که رژیم ایران قرار است صدها پهپاد ساخت سپاه پاسداران را برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه بگذارد. دولت بایدن سپس در اواخر ماه اوت تأیید كرد كه ایران اولین محموله هواپیماهای بدون سرنشین خود را به روسیه ارسال كرده است.

به گزارش «هیل»، ایالات متحده بر این باور است که رژیم ایران در اوایل ماه اوت از طریق پروازهایی میان دو کشور، پهپادهای مدل «شاهد» و «مهاجر» را به روسیه تحویل داده است.

به گزارش منابع اطلاعاتی ایالات متحده، پهپادهای ایرانی، که مسکو مجبور شده به دلیل کاهش تولید داخلی تسلیحات به آنها متوسل شود، دارای «نقایص بی‌شمار» هستند و کمتر از انتظار ظاهر شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید