مسکو مدعی پیروزی در همه‌پرسی‌های 4 منطقه اشغالی اوکراین شد

دبیرکل «ناتو»: همه‌پرسی‌های ساختگی روسیه در مناطق اوکراین، غیرقانونی بوده و نقض آشکار قوانین بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات وابسته به مسکو در مناطق زاپروژیا و خرسون در جنوب اوکراین و لوهانسک در شرق این کشور، سه‌شنبه 5 مهر از پیروزی آرای موافق با الحاق به روسیه در همه‌پرسی خبر دادند که کی‌یف و کشورهای غربی آن را غیرقانونی توصیف کردند.

کمیسیون انتخابات منطقه زاپروژیا اعلام کرد که 93.11 درصد از رای‌دهندگان پس از شمارش تمامی آرا به الحاق به روسیه رای مثبت دادند.

مدیریت دست‌نشانده روسیه در منطقه اشغالی خرسون نیز اعلام کرد با شمارش تمامی آراء روشن شد که 87.05 درصد از رای‌دهندگان به الحاق به روسیه رای دادند.

زاپروژیا و خرسون اولین مناطق اوکراینی هستند که از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به این کشور در 24 فوریه، نتایج اجرای همه‌پرسی در آنها به نفع الحاق به روسیه اعلام شده است.

به گفته مسئولان انتخاباتی وابسته به مسکو، اکثریت در جمهوری خلق لوهانسک در شرق اوکراین از الحاق به روسیه حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های روسی «ریانووستی» و «اینترفاکس»، کمیسیون انتخابات در این منطقه، اعلام کرد که 98.42 درصد از رای‌دهندگان پس از شمارش 100 درصد آرا، به الحاق به روسیه رای مثبت دادند.

بر اساس گزارش کمیسیون انتخابات دونتسک، یکی دیگر از جمهوری‌های خودخوانده در شرق اوکراین، پس از شمارش 56.85 درصد آرا در شامگاه سه‌شنبه، روشن شد که 94.75 درصد از آرا به نفع الحاق به روسیه است.

مسکو: پیشرفت گسترده نتایج اولیه همه‌پرسی

مسکو سه‌شنبه از پیشرفت گسترده نتایج اولیه همه‌پرسی در مناطق اوکراینی در موافقت با الحاق به روسیه خبر داد.

خبرگزاری روسیه به نقل از رئیس مجلس علیا در پارلمان این کشور اعلام کرد که ممکن است در چهارم اکتبر آینده، الحاق این مناطق به روسیه را مورد بررسی قرار دهد.

این در حالی است که کی‌یف اعلام کرد نتایج همه‌پرسی‌ها در مورد الحاق مناطق، تاثیری بر تحرکات نظامی اوکراین در جبهه‌های نبرد نخواهد گذاشت.

واکنش ناتو و اتحادیه اروپا

از سویی ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، سه‌شنبه اعلام کرد که همه‌پرسی‌های «ساختگی» روسیه در مناطق اوکراین، غیرقانونی بوده و نقض آشکار قوانین بین‌المللی است.

استولتنبرگ در «توییتر» افزود که با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین صحبت کرده است و اعضای «ناتو» قویا از استقلال اوکراین و حق دفاع از خود این کشور حمایت می‌کنند.

بيتر ستانو، سخنگوی چوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز سه‌شنبه اعلام کرد که برگزاری همه‌پرسی الحاق به روسیه در اوکراین، «غیرقانونی» است و همه افرادی که در سازماندهی آنها مشارکت داشتند، مشمول تحریم خواهند شد.

افزایش بسته‌های کمکی آمریکا به اوکراین

همزمان به نظر می‌رسد بسته‌های کمکی بیشتری از سوی ایالات متحده در راه است و اعضای کنگره که در حال بررسی لایحه هزینه‌های موقت هستند، با تامین حدود 12 میلیارد دلار کمک نظامی و اقتصادی جدید به اوکراین موافقت کرده‌اند.

این در حالی است که سرویس اطلاعاتی بریتانیا اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه جمعه آینده در کرملین سخنرانی خواهد کرد و انتظار می‌رود الحاق مناطق اوکراین به روسیه را اعلام کند.

با تشدید درگیری‌ها در چندین شهر و تلاش نیروهای روسی برای پیشروی به سمت جنوب و غرب اوکراین، زلنسکی، اعلام کرد که منطقه دونتسک در شرق همچنان یک اولویت استراتژیک برای کشورش و همچنین روسیه قلمداد می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size