اوکراین پهپادهای انفجاری ایران را در میکولایف سرنگون کرد

مقامات اوکراینی یکشنبه نیز روسیه را به بمباران شهر بندری اودسا با استفاده از پهپادهای انفجاری ساخت ایران متهم کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رسمی اوکراین سه‌شنبه 5 مهر به نقل از ویتالی کیم، رئیس اداره نظامی منطقه‌ای در میکولایف گزارش داد که نیروهای این کشور هر کدام از پهپادهای ساخت ایران که توسط روسیه به سوی منطقه جنوب اوکراین پرتاب شده بود را سرنگون کرده‌اند.

طبق گفته منابع نظامی اوکراینی این پهپادها پیش از آن‌که به اهداف خود اصابت کنند توسط پدافند هوایی اوکراین رهگیری و منهدم شده‌اند.

بازدید زلنسکی از میکولایف

کیم افزود: «در حال حاضر تعدادی از پهپادهای انتحاری ساخت ایران را سرنگون کرده‌ایم».

زيلينسكي يتفقد ميكولايف
زيلينسكي يتفقد ميكولايف

او با تاکید بر این‌که هیچ کدام از این پهپادها به هدف خود در شهر میکولایف نرسیده است گفت، روز گذشته نیز نیروهای مسلح اوکراین یک پهپاد ایرانی را سرنگون کردند.

وی افزود: «نیروهای روسی شب گذشته مرکز شهر میکولایف را با سلاح‌های مختلف بمباران کردند».

کی‌یف یکشنبه گذشته نیز روسیه را به حمله به شهر بندری اودسا با استفاده از پهپادهای انفجاری ساخت ایران متهم کرد و اعلام کرد که یک ساختمان اداری در مرکز این شهر سه بار مورد هدف حمله قرار گرفته است.

سخنگوی فرماندهی نظامی در جنوب «ناتالیا گمنیوک»، تایید کرد که این حملات با استفاده از پهپادهای انفجاری ساخت ایران انجام شده است.

گفتنی است که کییف چند روز پیش در واکنش به پشتیبانی تسلیحاتی ایران از روسیه سطح روابط دیپلماتیک خود را با تهران کاهش داده و ضمن ابطال استوارنامه سفیر ایران در این کشور تعداد دپیلمات‌های ایرانی را نیز کاهش داد.

در همین راستا ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اقدام ایران به فروش پهپاد به روسیه را «همکاری با شر» توصیف کرد.

تهران اما با رد این «اتهامات» گفته است که چنین ادعایی در راستای کارزارهای غربی با هدف ایجاد اختلاف بین تهران و کی‌یف صورت گرفته است.

وزارت اطلاعات آمریکا در ژوئیه گذشته درباره برنامه‌های ایران برای ارسال صدها پهپاد انفجاری به مسکو به منظور کمک به این کشور در عملیات نظامی آن در خاک اوکراین هشدار داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید