«سی‌ان‌ان»: حمله اتمی روسیه مشابه با حمله اتمی به ژاپن ویرانگر خواهد بود

کمپین بین‌المللی لغو تسلیحات هسته‌ای (آی‌سی‌ای‌ان): یک انفجار هسته‌ای در اروپا می‌تواند به کشتار صدها هزار غیرنظامی، زخمی‌شدن شمار زیادی از افراد و آلودگی ناشی از پرتوهای مرگبار اتمی در بسیاری از کشورها بیانجامد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تهدیدات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه مبنی بر کاربرد سلاح هسته‌ای در اوکراین و جدی بودن این اولتیماتوم، «سی‌ان‌ان» گزارش داد سامانه‌های اتمی روسیه از جمله 4477 کلاهک هسته‌ای، شامل نزدیک به 1900 کلاهک «غیرتاکتیکی» یا همان تسلیحات اتمی استراتژیک می‌شود.

سلاح تاکتیکی هسته‌ای چیست؟

خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، دوشنبه 5 مهر نوشت که قدرتمندترین کلاهک‌های هسته‌ای«استراتژیک» روسیه از قدرت انفجاری برابر با 500 تا 800 کیلوتن دینامیت برخوردار است و برای منهدم کردن کامل شهرها طراحی شده است.

بمباران هسته‌ای هیروشیما و ناکازاکی در سال 1945 توسط آمریکا نشان داد که «قدرت انفجاری پائین» مربوط به «سلاح‌های تاکتیکی هسته‌ای» تا حدودی گمراه‌کننده است چراکه قدرت انفجاری 10 تا 100 کیلوتن دینامیت نیز برای ایجاد ویرانی گسترده کافی است چرا که دو بمب هسته‌ای آمریکا در ژاپن به ترتیب از توان انفجاری 15 و 21 کیلوتن دینامیت برخوردار بودند.

بر أساس آرشیوهای دولتی آمریکا، حملات هسته‌ای به هیروشیما و ناکازاکی به کشته شدن فوری 35 و 70 هزار نفر انجامید و ده‌ها هزار نفر دیگر نیز متعاقبا در اثر پرتوهای مرگبار هسته‌ای جان باختند.

به گفته الکس ویلرستین، مدیر مرکز مطالعات علوم و فناوری در «انستیو فناوری استیونز» در نیوجرسی، تفاوت أنواع کلاهک‌های هسته‌ای ناشی از قدرت انفجاری آنها نیست بلکه در ماهیت اهداف نهفته است.

این در حالی است که دیگر صاحب‌نظران از جمله جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین آمریکا تاکید دارند که هیچ تفاوتی میان أنواع کلاهک‌ها اعم از تاکتیکی و استراتژیک وجود ندارد.

پیامد کاربرد سلاح هسته‌ای توسط مسکو

در بخشی از همین گزارش آمده است: «کاربرد سلاح هسته‌ای تاکتیکی، در بردارنده این خطر است که کشوری ممکن است به این جمع‌بندی برسد که می‌تواند از پیامد‌های حمله محدود هسته‌ای بگریزد و بسیاری از تحلیلها هم موید این نظریه هستند.»

بنابر پژوهش منتشر شده از سوی انستیتو سلطنتی بریتانیا (راسی)، استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی علیه مراکز فرماندهی یا پایگاه‌های هوایی در اروپا می‌تواند تلفات غیرنظامیان را در مناطق اطراف محدود کند.

برخی از گزارش‌های اتحادیه دانشمندان دست اندرکار مسائل هسته‌ای خاطرنشان کرده‌اند که استفاده از سلاح هسته‌ای تاکتیکی می‌تواند به سرعت از کنترل شود.

این گزارش با استناد به شبیه‌سازی منازعه اتمی آمریکا و روسیه که توسط دانشگاه پرینستون انجام شد، تاکید دارد، کاربرد سلاح تاکتیکی هسته‌‌ای عملا به تنش اتمی خواهد انجامید که بیش از 90 میلون کشته و زخمی برجای خواهد گذاشت.

آسیب‌پذیری اروپا

از سویی کمپین بین‌المللی لغو تسلیحات هسته‌ای (آی‌سی‌ای‌ان)، در واکنش به تهدیدات پوتین خاطرنشان کرد که اروپا سال 2022 درمقایسه با ژاپن سال 1945 که جمعیت کمتر داشت و تاحدودی در انزوا بود، خطرناکترین مکان برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای است.

در وبگاه این مرکز آمده است: «یک انفجار هسته‌ای در اروپا می‌تواند به کشتار صدها هزار غیرنظامی، زخمی شدن شمار زیادی از افراد و آلودگی ناشی از پرتوهای مرگبار اتمی در بسیاری از کشورها بیانجامد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید