گروسی: آژانس نمی‌تواند تضمین کند فعالیت‌های ایران صرفا صلح‌آمیز است

اسلامی نیز ضمن تکرار ادعاهای پیشین ایران درباره فعالیت‌های مشکوک‌ هسته‌ای این کشور، خواستار بسته‌شان پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی با اشاره به فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران گفت، آژانس نمی‌تواند تضمین کند که فعالیت‌های هسته‌ای این کشور صرفاً صلح‌آمیز است.

به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ»، گروسی دوشنبه 4 مهر در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران هشدار داد که تحقیقات بازرسان آژانس درباره منبع اورانیوم‌های کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده ایران متوقف نخواهد شد.

به گفته گروسی، عملیات نظارت و بررسی تعهدات اتمی ایران تحت تاثیر تصمیم تهران برای توقف اجرای تعهدات این کشور از جمله پروتکل الحاقی قرار گرفته است.

او در همین زمینه در توییتی نوشت، گفت‌وگوهای بین آژانس ‌و تهران برای شفاف‌سازی درباره موضوعات پادمانی باقی‌مانده دوباره آغاز شده است.

اسلامی نیز در این کنفرانس ضمن تکرار ادعاهای پیشین این کشور درباره فعالیت‌های مشکوک‌ هسته‌ای ایران، خواستار بسته‌شان پرونده آثار اورانیوم کشف‌شده در مراکز هسته‌ای اعلام نشده شد.

در همین زمینه خبرگزاری «ایرنا»، سه‌شنبه 5 مهر از دیدار گروسی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه این کنفرانس خبر داد. گروسی پیشتر گفته بود، هدف از این دیدار، دستیابی به «راه‌حل مشترک» با تهران در این زمینه است.

او‌ در ادامه افزود، اگر طرف‌های مقابل به «تعهدات» خود باز گردند، تهران پس از دریافت مجوز قانونی از مجلس این کشور، به تعهدات «برجامی» خویش بازخواهد گشت.

اختلافات ایران و آژانس یکی از مهم‌ترین موانع برای موفقیت مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است.

خبرگزاری «رویترز» پیشتر با نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا خبر داده بود، توافق هسته‌ای به دلیل مواضع ایران عملا به بن‌بست رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید