نشتی در خط لوله‌های انتقال گاز روسیه به اروپا

کرملین این حادثه را «بسیار نگران کننده» ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات سوئد و دانمارک، سه‌شنبه 5 شهریور، از وقوع نشت گاز در دو نقطه از خط لوله «نورد استریم 1» در دریای بالتیک خبر دادند و دانمارک، بخش انرژی خود را به حالت آماده باش درآورد.

اداره دریانوردی سوئد نیز اعلام کرد، هشداری را در خصوص دو مورد نشت در خط لوله «نورد استریم 1» در آب‌های سوئد و دانمارک، در پی کشف نشت در پروژه «نورد استریم 2 » صادر کرده است.

سخنگوی این اداره به «رویترز» گفت: «دو مورد نشت در «نورد استریم 1 »وجود دارد، یکی در منطقه اقتصادی سوئد و دیگری در منطقه اقتصادی دانمارک که بسیار به هم نزدیکند.»

این سخنگو افزود که این دو مورد نشت در شمال شرقی جزیره بورنهولم دانمارک قرار دارند ولی علت بروز این نشت‌ها مشخص نیست.

با این حال، کرملین این حادثه را «بسیار نگران کننده» ارزیابی کرد و افزود که نشت‌ها «مواردی بی‌سابقه‌اند که نیاز به تحقیقات فوری داشته و پرسش‌هایی را در مورد امنیت تمامی قاره اروپا ایجاد می‌کنند.»

پس از نشت گاز از خط لوله «نورد استریم 2 » متعلق به روسیه در دریای بالتیک، مقامات دانمارکی دوشنبه از کشتی‌ها خواستند تا شعاع پنج مایل دریایی جنوب شرقی بورنهولم دور بمانند.

دن یورنسون، وزیر انرژی دانمارک شنبه، اعلام کرد که مسئولان امور پس ازمشاهده سه مورد نشت در خطوط لوله نورد استریم 1 و 2 ، خواهان افزایش سطح آمادگی در بخش انرژی و گاز شدند.

شایان توجه است که کشورهای اروپایی پس از آن که روسیه جریان گاز را از طریق خط اصلی «نورد استریم 1» برای انتقال آن به آلمان و بقیه اروپا، متوقف کرد، به دنبال یافتن منابع انرژی جایگزین هستند.

کشورهای اروپایی، از جمله آلمان، همچنان به گاز روسیه نیاز داشته و در تلاشند قبل از فرا رسیدن فصل زمستان، مخازن گازی خود را دوباره پر کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید