اوکراین: روسیه حملات با پهپادهای ایرانی را افزایش داده است

کرملین تاکنون هزار پهپاد به سپاه پاسداران سفارش داده است، که از آنها در عملیات اطلاعاتی و حملات انتحاری علیه اهداف اوکراینی استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که به دنبال افزایش حملات روسیه با استفاده از پهپادهای مهاجم ایرانی به منطقه اودسا، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری و فرماندهان ارتش اوکراین برای مقابله با این سلاح‌ها تشکیل جلسه داده‌اند.

سخنگوی فرمانداری اودسا، دوشنبه 4 مهر در یک نشست خبری گفت که در روزهای گذشته ارتش روسیه در حملات به این منطقه دست‌کم از پنج فروند پهپاد ایرانی مدل «شاهد 136» استفاده کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، یکم مهر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی را محکوم کرد و دولت اوکراین استوارنامه سفیر جمهوری اسلامی را در واکنش به ارائه پهپادهای سپاه به روسیه باطل کرد.

از سویی برخی منابع اوکراینی گفته‌اند «بیش از بیست ایرانی در جریان حمله موشکی ارتش اوکراین به یک پایگاه نظامی روسی در جنوب اوکراین کشته شدند.» این اولین بار است که خبر مداخله پرسنل نظامی ایرانی به سود روسیه در جنگ اوکراین فاش می‌شود.

ویکتور کووالنکو، روزنامه‌نگار و نظامی پیشین اوکراینی-آمریکایی، در حساب توییتر خود به نقل از یک روزنامه اوکراینی نوشت نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه به یک پایگاه روسی در شهر اشغالی اسکادوفسک در استان خرسون حمله کردند.

در جریان این حمله بیش از بیست «مربی نظامی ایرانی» که برای آموزش استفاده از پهپادهای تولید سپاه پاسداران «شاهد 136» به خرسون آمده بودند، به علاوه چهل نیروی محلی و بیست نفر پرسنل نظامی روسیه، کشته شدند.

دولت اوکراین اخیرا اعلام کرد با توجه به استفاده فزاینده روسیه از پهپادهای ایرانی برای انجام عملیات «انتحاری» علیه اهداف اوکراینی، قصد دارد اقداماتی جدی برای مقابله با این پهپادها انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری بریتانیایی «آی‌نیوز»، کی‌یف دوشنبه اعلام کرد پس از ساقط کردن 18 هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران در روز چهارشنبه هفته گذشته، به دنبال «اقداماتی فوری» برای از میان بردن تهدید پهپادهای ایرانی است.

سخنگوی فرماندهی جنوبی ارتش اوکراین دوشنبه اعلام کرد: «این [پهپاد] سلاحی نسبتاً جدید است. تمام نمونه‌هایی که ما به دست می‌آوریم را کارشناسان مورد مطالعه قرار می‌دهند تا بتوانند مؤثرترین سیستم را برای مقابله با آنها طراحی کنند.»

کی‌یف اخیرا اعلام کرد حدود بیست هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران را در جریان حملات انتحاری به بندر اودسا در جنوب و مناطق دیگر در جنوب و شمال شرقی اوکراین هدف قرار داده و ساقط کرده است.

سازمان‌های امنیتی غربی می‌گویند کرملین تاکنون هزار هواپیمای بدون سرنشین هرکدام به وزن 200 کیلوگرم به سپاه سفارش داده است، که از آنها در عملیات اطلاعاتی و حملات انتحاری علیه اهداف اوکراینی استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید