روسیه یک کنسول ژاپنی را به‌ ظن جاسوسی بازداشت کرد

ژاپن درباره احتمال استفاده روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در خاک اوکراین به شدت ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس امنیتی فدرال روسیه دوشنبه 4 مهر ماه از دستگیری سرکنسول ژاپن در «ولادی‌وستوک» خبر داد.

این بازداشت در حالی رخ داد که سرکنسول ژاپنی اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای را درباره تاثیر تحریم‌ها بر اوضاع در منطقه «پریموریه» دریافت کرده بود.

خنثی کردن توطئه جاسوسی

در بیانیه سرویس امنیتی فدرال روسیه آمده است که این سرویس امنیتی در «پریموریه» یک «اقدام جاسوسی» توسط «موتوکی تاتسونوری» سرکنسول ژاپن در «ولادی‌وستوک»، را خنثی کرده است.

بیانیه افزود: «تحقیقات و عملیات میدانی سرویس امنیتی فدرال روسیه در حالی به بازداشت دیپلمات ژاپنی منجر شد که او اطلاعاتی درباره جنبه‌های فعلی همکاری روسیه با یکی از کشورهای آسیایی و منطقه اقیانوس آرام و تاثیر تحریم‌ها بر وضعیت منطقه پریموریه که نباید در دسترس کسی قرار می‌گرفت در دست داشت و آن را در ازای پرداخت پاداش مالی دریافت کرده بود».

بر اساس این بیانیه، مسکو همچنین از طریق راه‌های دیپلماتیک به طرف ژاپنی اعتراض کرد و این دیپلمات ژاپنی را به عنوان شخصی که به اقداماتی ناسازگار با وظایف شغلی خود دست زده «عنصری نامطلوب» معرفی کرد.

ممنوعیت صادرات کالاهای مرتبط با سلاح‌های شیمیایی

از سوی دیگر دوشنبه «هیروکازو ماتسونو»، دبیر ارشد کابینه ژاپن اعلام کرد که توکیو مصمم است تا صادرات کالاهای مرتبط با تسلیحات شیمیایی به روسیه را به عنوان بخشی از مجازات اضافی علیه مسکو به دلیل تهاجم علیه اوکراین ممنوع کند.

وی افزود ژاپن همچنین درباره استفاده احتمالی روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در خاک اوکراین به شدت ابراز نگرانی کرد.

21 سازمان ممنوعه

ژاپن همچنین نام 21 سازمان روسی مانند آزمایشگاه‌های علمی را به عنوان بخشی از ممنوعیت صادرات فعلی به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده و بر اساس بیانیه دولت ژاپن که دوشنبه پس از جلسه کابینه منتشر شد، به طور رسمی اقدامات تحریمی جدید این کشور علیه روسیه اعلام شد.

پیشتر وزیر خارجه ژاپن در نشست هفته گذشته کشورهای صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت» از تصمیم دولت متبوع خود برای تصویب چنین تحریم‌هایی علیه مسکو خبر داده بود.

ماتسونو در یک نشست خبری گفت: «ژاپن به شدت نگران احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای در جریان تهاجم روسیه به اوکراین است».

او افزود که ژاپن به همکاری با جامعه بین‌المللی در حمایت از اوکراین و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید