کانادا «گشت ارشاد» و دهها فرد و نهاد ایرانی را تحریم می‌کند

سازمان حقوق بشر ایران دوشنبه چهارم مهر، تازه‌ترین آمار کشته‌شدگان تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران را دست‌کم 76 نفر اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشور کانادا در حمایت از تظاهرات سراسری مردم ایران و اعتراضات به خشونت علیه زنان که جرقه آن در واکنش به قتل مهسا امینی تحت شکنجه گشت ارشاد، آغاز شده است، اعلام کرد چندین فرد و نهاد امنیتی ایران را تحریم می‌کند.

این موضع کانادا دوشنبه 4 مهر و پس از تجمع چند هزار نفری ایرانیان در شهرهای مختلف این کشور، طی اظهارات «جاستین ترودو»، نخست‌وزیر کانادا اعلام شد.

ترودو اعلام کرد دولت کانادا در کنار زنان ایرانی و تمام افرادی که از زنان حمایت می‌کنند، می‌ایستد. او از تحریم‌های کانادا علیه ده‌ها فرد و سازمان‌های مرتبط با حکومت جمهوری اسلامی، از جمله گشت ارشاد خبر داد.

ترودو با اشاره به نقض گسترده و مکرر حقوق‌بشر در ایران، گفت که کانادایی‌ها از هیچ اقدامی برای پاسخگو کردن رژیم ایران و حمایت از خانواده‌های جان باختگان و بازداشتی‌ها، فروگذار نخواهند کرد.

او مرگ مهسا امینی، زن جوان کُرد توسط پلیس امنیت اخلاقی و سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات در ایران را نقض گسترده حقوق‌بشر خواند و گفت که در همراهی با صدای مردم کانادا و میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا، از حکومت ایران می‌خواهد که سرکوب معترضان را خاتمه داده و به زنان ایرانی و تمام شهروندان ایرانی اجازه دهد در آسایش زندگی‌ کنند.

او همچنین تحریم‌های کانادا را همسو با اقدامات سخت‌گیرانه دیگر حکومت‌ها علیه رژیم ایران و در ادامه آن توصیف کرد.

واکنش آلمان

در روزهای گذشته، مقامات ارشد کشورهای بسیاری از مردم معترض ایران حمایت کرده‌اند.

در همین راستا دولت آلمان دوشنبه در تازه‌ترین واکنش‌های خود، سفیر ایران در برلین را در اعتراض به خشونت علیه زنان و سرکوب معترضان ایرانی، فراخواند.

در همین رابطه وزارت خارجه آلمان اعلام کرد ضمن احضار کردن سفیر ایران در برلین، مخالفت خود را با اعمال خشونت علیه معترضان به او ابلاغ کرده و از دولت ایران خواسته است تا اجازه دهد تظاهرات مسالمت‌آمیز در این کشور برگزار شود.

پیش‌تر وزارت خزانه‌داری آمریکا از به روز رسانی لیست تحریم‌های اعمال شده بر صادرات خدمات و تجهیزات مربوط به اینترنت در ایران خبر داده بود تا امکان ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را برای ایرانیان فراهم کند.

دولت ایران از ابتدای اعتراضات با متوسل شدن به خشونت علیه معترضان، دسترسی میلیون‌ها نفر از شهروندان این کشور به شبکه‌های اجتماعی «اینستاگرام» و پیام‌رسان «واتس‌اپ» را مختل کرده است. گزارش‌های بسیاری از قطع اینترنت و فیلتر شدن بیشتر از داخل ایران مخابره شده است.

سازمان حقوق بشر ایران دوشنبه چهارم مهر، تازه‌ترین آمار کشته‌شدگان تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران را دست‌کم 76 نفر اعلام کرد.

مردم ایران در اعتراض به قتل مهسا امینی، زن جوان کُرد که در بازداشت گشت ارشاد شکنجه و کشته شده بود از ده روز پیش، به خیابان‌ها آمدند ولی به سرعت اعتراضات آن‌ها به خشونت علیه زنان گسترده و تظاهرات سراسری ضد‌حکومتی برای سرنگونی رژیم ایران، تبدیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size