شورای اروپا «خشونت شدید» پلیس و نیروهای امنیتی ایران علیه تظاهرکنندگان را محکوم کرد

اتحادیه اروپا از رژیم ایران خواست تا فوراً سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات را متوقف و دسترسی به اینترنت و جریان آزاد اطلاعات را تضمین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای اروپا با صدور بیانیه‌ای به نمایندگی از اتحادیه اروپا، «خشونت شدید» پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه معترضان را محکوم کرد و افزود اتحادیه اروپا از «تمام اهرم‌ها»ی خود برای واکنش نشان دادن به رژیم ایران استفاده خواهد کرد.

بر اساس بیانیه شورای اروپا، طی یک هفته اخیر، به دنبال ضرب و شتم مهسا امینی توسط «گشت ارشاد» که به مرگ این زن جوان در بازداشت انجامید، زنان و مردان سراسر ایران از حق اساسی خود برای تجمع و اعتراض استفاده کردند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که با وجود درخواست‌های مکرر بین‌المللی از نیروهای امنیتی و پلیس ایران برای خویشتن‌داری، واکنش آنها به تظاهرات مردمی «نامتناسب» بوده و منجر به خسارات جانی شده و تعداد زیادی مجروح بر جای گذاشته است.

به گفته شورای اروپا، تصمیم رهبران جمهوری اسلامی برای محدود کردن شدید دسترسی به اینترنت و مسدود کردن سامانه‌های پیام‌رسانی فوری، که حق آزادی بیان را آشکارا نقض می‌کند، دلیل دیگری برای نگرانی است.

از نظر اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن، توسل گسترده و نامتناسب به خشونت علیه معترضان مسالمت‌جو «غیرقابل توجیه و غیرقابل قبول» است، چرا که مردم ایران مانند هر جای دیگری حق اعتراض مسالمت‌آمیز دارند، و این حق باید تحت هر شرایطی تضمین شود.

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن در بیانیه شورای اروپا از مقامات ایرانی خواسته‌اند تا اصول مندرج در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران از امضاکنندگان آن‌ است، را قویا رعایت کنند. آنها از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا فوراً سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات را متوقف و دسترسی به اینترنت و همچنین جریان آزاد اطلاعات را تضمین کند.

علاوه بر این، شورای اروپا گفته از حکومت ایران انتظار دارد تا تعداد کشته‌ها و دستگیرشدگان را روشن کند، تمام معترضان مسالمت‌آمیز را آزاد کند، و روند قضایی مناسبی برای تمام بازداشت‌شدگان فراهم کند. همچنین، قتل مهسا امینی باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد، و عوامل قتل وی، چنانکه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در بیانیه خود گفته، باید «پاسخگو» شوند.

شورای اروپا در پایان بیانیه خود تاکید کرده: «پیش از نشست بعدی شورای امور خارجه، اتحادیه اروپا برای رسیدگی به قتل مهسا امینی و نحوه واکنش نیروهای امنیتی ایران به تظاهرات‌ مردمی، از تمام گزینه‌هایی که در اختیار دارد استفاده خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید