جوزپ بورل: ایران باید فورا به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان پایان دهد

رئیس پارلمان نروژ: اگر در ایران مانده بودم، من هم یکی از کسانی بودم که جانم را کف دستم گرفته و در صف اول در حال مبارزه بودم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد حکومت ایران باید فوراً سرکوب خشونت‌آمیز معترضان را متوقف و دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت را تضمین کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بورل همچنین خواستار اطلاع‌رسانی جمهوری اسلامی درباره تعداد کشته‌ها و دستگیرشدگان در جریان تظاهرات ضدحکومتی سراسری در ایران و انجام تحقیقات درباره «قتل» مهسا امینی شد.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به آنچه «رفتار خصمانه» رسانه‌های فارسی‌زبان مقیم لندن نامید، سفیر بریتانیا را احضار کرد. در مقابل، وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد از «آزادی رسانه‌ها» حمایت می‌کند، و «سرکوب معترضان، روزنامه‌نگاران و انسداد اینترنت» توسط رژیم ایران را محکوم می‌کند.

وزارت خارجه ایران همچنین سفیر نروژ را احضار کرد تا درباره آنچه «مواضع مداخله‌جویانه» رئیس پارلمان نروژ در امور ایران نامید، وی را بازخواست کند. مسعود قره‌خانی، رئیس پارلمان، که متولد تهران است، از تظاهرات ضدحکومتی مردم ایران حمایت کرده است.

قره خانی روز یکشنبه در حساب توییتر خود نوشت: «اگر پدر و مادرم در سال 1987 از ایران فرار نکرده بودند، من هم الان یکی از کسانی بودم که در خیابان‌ها جانم را کف دستم گرفته و در صف اول در حال مبارزه بودم.»

به گفته «رویترز»، قتل مهسا امینی به دست «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی، خشم عمومی در ایران را به خاطر مسائلی همچون محدودیت آزادی‌های شخصی، قوانین سختگیرانه پوشش برای زنان و اقتصاد تحت تحریم برانگیخته است.

زنان با درآوردن روسری‌های خود و تکان دادن و سوزاندن آنها، و برخی با کوتاه کردن موهای خود، نقش برجسته‌ای در اعتراضات ضدحکومتی ایفا کرد‌ه‌اند که خواهان سرنگونی علی خامنه‌ای، رهبر رژیم مذهبی ایران است.

به گفته این خبرگزاری، اعتراضات جاری گسترده‌ترین تظاهراتی است که از زمان اعتراضات علیه افزایش قیمت سوخت در سال 2019 در ایران روی داده است. به گزارش برخی سازمان‌ها و رسانه‌های غربی، در جریان آن تظاهرات، رژیم جمهوری اسلامی 1500 نفر از معترضان را به قتل رساند، اما آمارهای غیررسمی شمارگانی بالاتر را ذکر می‌کنند.

«رویترز» تظاهرات جاری را «خونین‌ترین ناآرامی داخلی در تاریخ جمهوری اسلامی» نامیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید