آلمان سفیر جمهوری اسلامی را به دلیل سرکوب اعتراضات ایران احضار کرد

پیشتر آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی از جمهوری اسلامی خواست به اعتراضات زنان توجه کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلمان در اعتراض به سرکوب‌ اعتراضات در ایران، سفیر جمهوری اسلامی در برلین را احضار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان، دوشنبه چهارم مهر، در پاسخ به پرسشی در خصوص احتمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب اعتراضات مردمی، گفت: «تمام گزینه‌ها را با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بررسی می‌کنیم.»

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، جمعه اول مهر، جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد را «هولناک» توصیف کرد.

شولتز در توییتی تاکید کرد که در سراسر دنیا «زنان باید بتوانند بدون ترس از جان خود زندگی کنند.»

پیش از آن آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی از جمهوری اسلامی خواست به اعتراضات زنان توجه کند و تاکید کرد که آنها برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته‌اند.

بربوک، سه‌شنبه 29 شهریور، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک افزود: «این زنان خواستار حقی هستند که همه مردم باید داشته باشند.»

اعتراضات گسترده در ایران چند روز اخیر با واکنش‌های بین‌المللی روبرو شده است.

در آخرین دست از این واکنش‌ها، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد حکومت ایران باید فوراً سرکوب خشونت‌آمیز معترضان را متوقف و دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت را تضمین کند.

بورل همچنین خواستار اطلاع‌رسانی جمهوری اسلامی درباره تعداد کشته‌ها و دستگیرشدگان در جریان تظاهرات ضدحکومتی سراسری در ایران و انجام تحقیقات درباره قتل مهسا امینی شد.

شورای اروپا روز گذشته با صدور بیانیه‌ای به نمایندگی از اتحادیه اروپا، «خشونت شدید» پلیس و نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی علیه معترضان را محکوم کرد و افزود اتحادیه اروپا از «تمام اهرم‌ها»ی خود برای واکنش نشان دادن به رژیم ایران استفاده خواهد کرد.

جمهوری اسلامی در واکنش به این محکومیت‌ها، کشورهای غربی را به «مداخله» در امور داخلی خود متهم کرد.

اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران با کشته‌شدن مهسا امینی توسط گشت ارشاد در روز جمعه 25 شهریور آغاز شد و سریعا به سراسر ایران گسترش یافت.

سازمان حقوق بشر ایران گزارش داده است که صدها نفر در اعتراضات جاری بازداشت و یا مجروح شده‌اند. این سازمان همچنین کشته‌شدن دست‌کم 57 نفر در اعتراض‌های جاری را تایید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید