مسکو اوکراین را به ارسال 8 پهپاد انتحاری برای حمله به نیروگاه زاپروژیا متهم کرد

بازرسان آژانس پیشتر نسبت به تداوم حملات طرفین روسی و اوکراینی به این نیروگاه هشدار داده و خواهان ایجاد «منطقه ایمن» به هدف اجتناب از وقوع هرگونه فاجعه اتمی احتمالی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

روسیه بار دیگر اتهامات خود علیه اوکراین مبنی بر هدف قراردادن نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در جنوب این کشور را تکرار کرد.

وزارت دفاع روسیه، یکشنبه 3 شهریور اعلام کرد که نیروهای اوکراینی به حملات خود به مناطق اطراف مجتمع عظیم هسته‌ای زاپروژیا (که تحت کنترل روس‌ها است)، ادامه می‌دهند.

حمله با 8 پهپاد انتحاری

به گزارش خبرگزاری «تاس»، وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود اعلام کرد که کی‌یف کوشید با استفاده از 8 پهپاد انتحاری (کامیکازی) به منطقه اطراف این تاسیسات هسته‌ای حمله کند اما نیروهای روسیه، تمامی این پهپادها را رهگیری و منهدم کردند.

وزارت دفاع روسیه همچنین خاطرنشان کرد که تشعشعات نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا همچنان در سطح عادی است.

مقامات حاکمیت جدایی‌طلب این منطقه، ساعاتی پیش اعلام کردند که نیروهای ارتش اوکراین، یک انبار غله و انبارهای کود شهر زاپروژیا را گلوله‌باران کردند.

منبع تامین 20 درصد برق اوکراین

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آغاز ماه جاری (میلادی) ضمن بازدید از این تاسیسات، بارها نسبت به حساسیت وضعیت این منطقه با توجه به تداوم حملات طرفین روسی و اوکراینی، هشدار داده و خواهان ایجاد «منطقه ایمن» به هدف اجتناب از وقوع هرگونه فاجعه اتمی احتمالی شدند.

نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا، منبع اساسی تامین برق اوکراین است که در کرانه جنوبی رودخانه دنیبرو، حد فاصل میان نیروهای روسیه و اوکراین واقع شده و بیش از 20 درصد نیاز به برق اوکراین را تامین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید