تهدید ضمنی لاوروف به استفاده از سلاح هسته‌ای در مناطق الحاقی شرق اوکراین

وزیر خارجه اوکراین: گفته‌های نامسئولانه پوتین و لاوروف در مورد کاربرد احتمالی سلاح اتمی، ابدا قابل قبول نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در همگامی با موضع اخیر رئیس جمهوری روسیه، به طور ضمنی تهدید کرد که مسکو به منظور حمایت از مناطقی که بعد از همه‌پرسی در شرق و جنوب اوکراین به خاک روسیه ضمیمه خواهند شد، ممکن است از سلاح اتمی استفاده کند.

به گزارش «رویترز»، لاوروف در نشست خبری پس از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ این پرسش که روسیه چه توجیهی برای کاربرد سلاح هسته‌ای در مناطق الحاقی به خاک خود دارد، گفت: «به دنبال این همه‌پرسی‌ها، روسیه به خواست مردمی که طی سال‌ها متحمل ارتکاب موارد نقض توسط نئونازیست‌ها شدند، احترام خواهد گذاشت.»

او افزود: «خاک روسیه شامل مناطق الحاقی آینده، به موجب قانون اساسی روسیه مشمول حمایت کامل دولت است.»

به گفته لاوروف «کلیه قوانین روسیه از جمله قوانین مربوط به کاربرد سلاح اتمی در تمامی خاک روسیه معتبر بوده و قابل اجراست.»

«سخنان نامسئولانه»

از سویی دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، یکشنبه 3 شهریور در واکنش به گفته‌های لاوروف تاکید کرد که «این گفته‌ها به هیچ‌وجه قابل قبول نیست» و اوکراین هرگز تسلیم نخواهد شد.

کولبا در توئیتی نوشت: «گفته‌های نامسئولانه پوتین و لاوروف در مورد کاربرد احتمالی سلاح اتمی، ابدا قابل قبول نیست.»

وزیر خارجه اوکراین از همه کشورهای هسته‌ای جهان خواست «به شکلی علنی و قاطعانه تاکید کنند که این موضع روسیه که جهان را به خطر می‌اندازد، هیچگاه نادیده گرفته نخواهد شد.»

این گفته‌ها در پی اولتیماتوم چند روز پیش پوتین به کشورهای غربی در مورد عدم تحریک هسته‌ای مسکو مطرح شد. پوتین خاطرنشان کرده بود که مسکو زرادخانه تسلیحات کشتارجمعی را در اختیار دارد که در صورت تهدید امنیت خود، از آنها استفاده خواهد کرد.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری پیشین روسیه و هم پیمان پوتین نیز پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که تسلیحات موجود در زرادخانه‌های کشورش از جمله سلاح‌های استراتژیک اتمی می‌تواند در دفاع از اراضی الحاقی مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید