مسکو: هیچ کس را با سلاح هسته‌ای تهدید نکرده‌ایم

معاون وزیر خارجه روسیه گفت روابط روسیه و آمریکا در حال حاضر به پایین‌ترین سطح رسیده و قابل مقایسه با بدترین برهه‌ها طی دوران جنگ سرد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو کسی را با سلاح هسته‌ای تهدید نمی‌کند، اما نسبت به مداخله در عملیات نظامی ویژه در اوکراین اولتیماتوم می‌دهد.

ریابکوف، جمعه یکم مهر در جریان سمیناری در مسکو گفت: «واکنش تند واشینگتن به دستورات ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) برای انتقال نیروهای بازدارنده روسیه به وضعیت آماده‌باش رزمی را ملاحظه کردیم.»

رسانه‌های روسیه به نقل از ریابکوف آوردند: «هیچ کسی را تهدید نمی‌کنیم و معیار کاربرد تسلیحات هسته‌ای در دکترین نظامی و همچنین در سند مبانی سیاست روسیه در زمینه بازدارندگی هسته‌ای از 2 ژوئن 2020 مشخص شده است.»

معاون وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: «در عین حال نسبت به خطرات مداخله غرب در عملیات نظامی ویژه در اوکراین هشدار داده و از دولت آمریکا می‌خواهیم از موقعیتی که می‌تواند منجر به بروز درگیری مستقیم نظامی با روسیه شود، اجتناب ورزد.»

ریابکوف تاکید کرد، واشینگتن عملا سیستم متعارف کنترل تسلیحات را منهدم کرد و آستانه استفاده از تسلیحات هسته‌ای را عامدانه کاهش داد که چنین شرایطی عامل تهدیدی برای امنیت روسیه محسوب می‌شود.

به گفته او واشینگتن همچنین در حال به روزرسانی زرادخانه هسته‌ای خود به شکلی «بی‌ثبات‌کننده» است.

او افزود: «رویارویی نامحدود با ایالات متحده و ناتو که می‌تواند به یک درگیری نظامی مستقیم تبدیل شود، به نفع ما نیست. امیدواریم که دولت بایدن نیز خطر تشدید غیرقابل کنترل درگیری‌ها در اوکراین را بفهمد.»

ریابکوف وضعیت کنونی مناسبات روسیه و آمریکا را «بسیار ناخوشآیند» توصیف کرد و گفت که سطح این روابط بسیار پایین و قابل مقایسه با بدترین برهه‌ها طی دوران جنگ سرد است.

او تاکید کرد روسیه به شکلی مناسب به اقدامات واشینگتن با هدف اعمال فشار حداکثری بر مسکو پاسخ خواهد داد.

منابع آمریکایی در پی تهدیدات چهارشنبه گذشته پوتین در مورد استفاده از تسلیحات هسته‌ای در اوکراین و جدی‌بودن این تهدیدات، فاش کردند که واشینگتن ضمن تماسی خاص با مسکو، در خصوص پیامدهای وخیم استفاده از سلاح اتمی، به رهبری روسیه هشدار داد.

به نوشته «واشینگتن پست»، دولت بایدن با اقدام عامدانه خود در مبهم گذاشتن هشدارها نسبت نحوه پاسخ‌گویی آمریکا، مسکو را از شیوه احتمالی واکنش واشینگتن دچار نگرانی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید