آمریکا در تماس غیرعلنی با روسیه درباره استفاده از سلاح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیم و نگرانی از احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای محدود تاکتیکی در اوکراین به‌طور فزاینده‌ای تشدید شده است

پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه چهارشنبه گذشته به استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین تهدید کرد، منابع آمریکایی به نقل از برخی مسئولان ایالات متحده فاش کردند که واشینگتن ضمن تماس مخفیانه با مسکو، به رهبری روسیه درباره عواقب وخیم استفاده از سلاح هسته‌ای هشدار داده است.

به گزارش روزنامه «واشنگتن پست»، مقامات آمریکایی گفتند که دولت بایدن به‌طور کلی و عامدانه تصمیم گرفته است که هشدارها درباره نوع واکنش آمریکا را مبهم نگه دارد به همین دلیل کرملین از نحوه واکنش واشنگتن نگران است.

در این گزارش آمده است، کاخ سفید به رویکردی که در جهان به بازدارندگی هسته‌ای برای ایجاد «ابهام استراتژیک» شناخته می‌شود، ادامه می‌دهد.

این در حالی است که روسیه به تشدید تهدیدهای خود درباره استفاده احتمالی از سلاح‌های هسته‌ای و همزمان با اعلام بسیج عمومی با هدف کاهش تلفات نظامی خود در شرق اوکراین ادامه می‌دهد.

طبق این گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در این ارتباطات غیرعلنی با مسکو طرف بوده است اما مشخص نیست که آیا ایالات متحده در ساعاتی پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه آخرین تهدید هسته‌ای را طی سخنرانی روز چهارشنبه اعلام کرد یا قبل از آن تماس خود را برقرار کرده است. یک مقام ارشد آمریکایی در این‌باره گفته است که تماس‌ها در ماه‌های اخیر به طور مداوم برقرار شده است.

مقامات دولت بایدن تاکید کردند که از زمان حمله روسیه علیه اوکراین در 24 فوریه تاکنون این اولین بار نیست که رئیس جمهوری روسیه تهدید به استفاده از تسلیحات هسته‌ای می‌کند اما هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که مسکو سلاح‌های هسته‌ای خود را برای آماده‌سازی جهت حمله قریب‌الوقوع به حرکت درآورد.

با این حال، آخرین اظهارات رهبری روسیه نسبت به اظهارات قبلی مشخص‌تر است. این اظهارات در حالی بیان می‌شود که روسیه پس از یک ضدحمله اوکراین که با حمایت ایالات متحده صورت گرفت، در میدان نبرد در وضعیتی آشفته قرار گرفته است.

داریل کیمبال، مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات، درباره این تهدیدهای روسیه گفت: «آنچه همه باید بدانند این است که پیامدهای به اصطلاح جنگ هسته‌ای محدود کاملاً فاجعه‌بار خواهد بود».

کارشناسان هسته‌ای ایالات متحده سال‌ها نگران این بودند که روسیه ممکن است از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی محدود استفاده کند، که گاهی از آنها به عنوان «سلاح‌های هسته‌ای میدان نبرد» یاد می‌شود، تا به طور مثبت در یک جنگ متعارف بر اساس شرایط آن استفاده کند.

وادیم اسکیپتسکی، معاون رئیس اطلاعات نظامی اوکراین پنج‌شنبه، به «آی تی وی» بریتانیا گفت که این امکان وجود دارد که روسیه از سلاح هسته‌ای علیه اوکراین استفاده کند تا فعالیت ما را متوقف و کشور ما را نابود کند.

وی گفت: «این یک تهدید برای سایر کشورها است، انفجار یک سلاح هسته‌ای تاکتیکی نه تنها در اوکراین بلکه بر منطقه دریای سیاه نیز تاثیر خواهد گذاشت».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید