واشینگتن: مواضع ایران توافق هسته‌ای را به بن‌بست کشاند

سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار ادامه تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرد که توافق هسته‌ای به دلیل مواضع ایران عملا به بن‌بست رسیده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، شامگاه پنج‌شنبه، 31 شهریور، با «غیرمنطقی» توصیف کردن موضع ایران در مذاکرات احیای برجام، خاطرنشان کرد، روند احیای اقتصادی ایران که با دستیابی به توافق هسته‌ای می‌تواند تامین شود، اکنون متوقف شده و دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور اعمال خواهد کرد.

به گفته این مقام آمریکایی، مانع جدی در برابر به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات، در حال حاضر چیزی جز ادامه اصرار ایران برای بسته‌شدن پرونده‌های پیشین آژانس درباره منشا ذرات اورانیوم کشف‌شده در مکان‌های اعلام‌نشده نیست.

از سویی سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار ادامه تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند.

اختلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران بر سر 3 مکان مورد مناقشه اعلا‌م‌نشده‌ای است که در آنها ذرات اورانیوم یافت شده است. ایران می‌گوید درباره منشأ این ذرات به آژانس توضیح داده اما آژانس این توضیحات را قانع‌کننده نمی‌داند.

ایران بارها بر بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس به‌عنوان پیش‌شرط توافق هسته‌ای تاکید کرده است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه سه‌شنبه در دیدار ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که در ارتباط با موضوع توافق هسته‌ای، توپ اینک در زمین بازی ایران است.

مکرون بعد از دیدار با رئیسی در نیویورک به خبرنگاران خاطرنشان کرد که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از توان لازم برای انجام مسئولیت‌های خوپ به شکل مستقل برخوردار است.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه نیز در جریان ریاست بر دومین نشست «رسانه‌ها و دموکراسی» وزرای خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تصریح کرد: «ما ابتکار عمل جدیدی در ارتباط با ایران نداریم.»

اتحادیه اروپا در 17 مرداد (هشتم اوت 2022 ) و پس از چندین دور طولانی مذاکرات که از آوریل گذشته (2021) در وین آغاز شد و 16 ماه به طول انجامید، متن نهایی را برای عبور از بن‌بست احیای برجام ارائه کرد.

ایران اواسط اوت پاسخ خود به پیشنهاد مذکور را به بورل انتقال داد و پس از آن ایالات متحده نیز ملاحظات خود بر پاسخ ایران را به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منتقل کرد.

اما ایران در واکنش به ملاحظات آمریکا خواستار توقف پیگیری و خواسته‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تحقیق پیرامون آثار اورانیوم غنی‌شده در 3 سایت پنهانی خود شد که این درخواست مذاکرات را در آخرین مرحله به بن‌بست کشاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید