قدردانی پوتین از مشارکت فعال ولی‌عهد سعودی در تسهیل فرآیند تبادل اسرا

محمد بن سلمان: پادشاهی عربی سعودی برای به‌کارگیری همه تلاش‌ها جهت حل دیپلماتیک بحران اوکراین آمادگی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و نایب رئیس شورای وزیران سعودی، شامگاه پنج‌شنبه، 31 شهریور در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت‌وگو کرد.

پوتین در ابتدای این مکالمه تلفنی از محمد بن سلمان بابت مشارکت فعال و ویژه او در به موفقیت رساندن فرآیند تبادل اسرا تشکر کرد.

در همین راستا بن سلمان به رئيس جمهوری روسیه تاکید کرد که سعودی برای به‌کارگیری همه مساعی و تلاش‌ها جهت حل دیپلماتیک بحران اوکراین آمادگی دارد.

رئيس جمهوری روسیه در ادامه این ارتباط تلفنی با اشاره به پیوستن سعودی به عنوان شریک گفت‌وگو در سازمان همکاری شانگهای، تاکید کرد که اعضای این سازمان امیدوارند ریاض مشارکت فعالی را در فعالیت‌های این سازمان همکاری ایفا کند.

در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین جنبه‌های همکاری فی‌مابین دو کشور و راهکارهای تقویت آن در زمینه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

گفت‌وگوی تلفنی با زلنسکی

پیش از این ولی‌عهد سعودی پنج‌شنبه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز تلفنی گفت‌وگو کرده بود.

زلنسکی در ابتدای این مکالمه تلفنی ضمن اشاره به جایگاه محوری سعودی در منطقه خاورمیانه و جهان از محمد بن سلمان بابت میانجی‌گری موفق در فرآیند تبادل اسرا با روسیه قدردانی کرد.

ولی‌عهد سعودی نیز بر علاقمندی ریاض به حمایت از همه تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران میان اوکراین و روسیه و پیشبرد تلاش‌ها به‌منظور کاستن از تبعات انسانی ناشی از آن بحران، تاکید کرد.

محمد بن سلمان همچنین بر آمادگی سعودی جهت انجام تلاش‌های میانجی‌گری با همه طرف‌ها تاکید کرد.

زلنسکی بامداد پنج‌شنبه از محمد بن سلمان، بابت «میانجی‌گری» و «تسهیل» آزادی خارجی‌هایی که در اسارت روسیه بودند، قدردانی کرد.

او در «توییتر» نوشت: «درباره امنیت انرژی اوکراین، و بهبودی اوضاع پس از جنگ و پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بحث کردیم».

قدردانی مقام آمریکایی

در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز از محمد بن سلمان، بابت میانجی‌گری موفق او در روند تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین ابراز قدردانی کرد.

سالیوان در توییتی نوشت: «از ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی برای تسهیل تبادل اسرا تشکر می‌کنیم».

وی همچنین افزود که آمریکا از روند تبادل اسرا بین دو طرف درگیر استقبال می‌کند.

وزارت خارجه سعودی روز گذشته اعلام کرد که تلاش‌های میانجی‌گرانه شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و گام‌های انسان‌دوستانه او در ارتباط با بحران روسیه و اوکراین به لطف مساعی مداوم او با کشورهای ذیربط موفق به این شد که روسیه 10 اسیر از شهروندان پادشاهی مغرب، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، پادشاهی سوئد و کرواسی را در چارچوب مبادله اسرا با اوکراین آزاد کند.

بنا به این گزارش سعودی ضمن انتقال این 10 اسیر از روسیه و استقبال از آنها در این پادشاهی، مقدمات بازگشت آنها به کشورهایشان را تسهیل می‌کند.

در همین راستا وزارت خارجه سعودی از هر کدام از کشورهای فدراتیو روسیه و اوکراین بابت همکاری و پاسخ آنها به تلاش‌های صورت گرفته از سوی ولی‌عهد سعودی جهت آزادی اسرا ابراز تشکر و قدردانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید