زلنسکی خواستار مخالفت مردم روسیه با فرمان «بسیج عمومی» پوتین شد

مقام بلندپایه «ناتو»: فرمانده ناظر بر بیشتر یگان‌های ارتش روسیه در منطقه خارکیف، تنها 15 روز بود که به این سمت منصوب شده بود اما اکنون برکنار شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، از مردم روسیه خواست تا علیه فرمان «بسیج نیرو» در جبهه اوکراین که توسط کرملین صادر شده، «اعتراض» کرده یا خود را به نیروهای کی‌یف «تسلیم» کنند.

زلنسکی، پنج‌شنبه، 31 شهریور، در پیام ویدئویی معمول خود به زبان روسی گفت: «55 هزار سرباز روسی در این جنگ ظرف شش ماه کشته شدند... آیا بیشتر می‌خواهید؟ نه؟ پس اعتراض کنید. بجنگید. فرار کنید یا تسلیم ارتش اوکراین شوید.»

او افزود: «شما پیشاپیش در تمام جنایات (ارتش روسیه)، کشتار و شکنجه اوکراینی‌ها شریک هستید. چرا که سکوت کرده و هنوز هم ساکت هستید.»

رئیس جمهوری اوکراین در ادامه گفت: «این لحظه انتخاب شماست. در ارتباط با مردان روسی، این انتخاب میان مرگ و زندگی، فلج‌شدن یا سالم‌ماندن است. برای زنان روسیه انتخاب این است که همسر، فرزندان و نوه‌های خود را برای همیشه از دست داده یا بکوشند آنها را از مرگ، جنگ و از شر یک مرد (پوتین) حفظ کنند.»

پوتین، دو روز پیش فرمان «بسیج محدود» نیروی ذخیره ارتش را صادر کرد که انتظار می‌رود شامل فراخوان 300 هزار نیروی ذخیره شود.

رئیس جمهوری روسیه، ماه‌ها در برابر صدور چنین فرمانی مقاومت کرده است که به گفته مقامات دولت بایدن، شدت کمبود نیرو و ناامیدی فزاینده روسیه را نشان می‌دهد.

بنا بر ارزیابی تحلیل‌گران نظامی روسی، روشن نیست که اعلام بسیج محدود بتواند تفاوت میدانی را در عرصه نبرد رقم زده یا صرفا طولانی‌تر شدن مدت جنگ، بدون بروز تغییر محسوس در نتایج را به دنبال داشته باشد.

یک مقام بلندپایه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تاکید کرد: «مسئولان کرملین و تحلیل‌گران نظامی در حال بررسی علل شکست در خارکیف و طرح آن در رسانه‌های دولتی هستند و سعی دارند هرگونه انتقاد و سرزنش را از پوتین و ارتش روسیه در رابطه با این شکست، دور سازند.»

به گفته منابع آگاه، تغییراتی نیز عملا در فرماندهی نظامی در واکنش به ناکامی‌های میدانی اخیر رخ داده که بیانگر پریشانی و آشفتگی بیش از پیش موجود در این سطوح است.

این مقام بلندپایه «ناتو» افزود که فرمانده ناظر بر بیشتر یگان‌های ارتش روسیه در منطقه خارکیف، تنها 15 روز بود که به این سمت منصوب شده بود اما اکنون برکنار شده است.

به گفته مسئولان دفاعی آمریکایی، روسیه «شمار اندکی» نیرو به شرق اوکراین ارسال کرد و برخی از این نیروها با پیشروی میدانی نیروهای اوکراینی در هفته گذشته، اقدام به فرار کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید