زلنسکی از میانجی‌گری ولی‌عهد سعودی در تبادل اسرا با روسیه قدردانی کرد

سعودی بر حمایت ریاض از تلاش‌ها جهت دست‌یابی به راه‌حلی دیپلماتیک برای بحران اوکراین و روسیه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه 31 شهریور با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرد.

زلنسکی در ابتدای این تماس تلفنی ضمن تشکر از ولی‌عهد سعودی به دلیل تلاش‌های او در روند تبادل اسرا و پذیرش نقش میانجی‌گرانه قدردانی کرد و به نقش محوری پادشاهی عربی سعودی در خاورمیانه و جهان اشاره کرد.

از سوی دیگر ولی‌عهد سعودی نیز بر علاقمندی پادشاهی عربی سعودی به حمایت از همه تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل و فصل سیاسی بحران میان اوکراین و روسیه و پیشبرد تلاش‌ها به‌منظور کاستن از تبعات انسانی ناشی از آن بحران، تاکید کرد.

محمد بن سلمان همچنین بر آمادگی سعودی جهت انجام تلاش‌های میانجی‌گری با همه طرف‌ها تاکید کرد.

زلنسکی بامداد پنج‌شنبه از محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی بابت «میانجی‌گری» و «تسهیل» آزادی خارجی‌هایی که در اسارت روسیه بودند، تشکر کرد.

زلنسکی در «توییتر» نوشت: «درباره امنیت انرژی اوکراین، و بهبودی اوضاع پس از جنگ و پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک بحث کردیم».

تشکر مقام آمریکایی

در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز از شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی بابت میانجی‌گری موفق او در روند تبادل اسرا میان روسیه و اوکراین ابراز قدردانی کرد.

سالیوان در توییتی نوشت: « از ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی برای تسهیل تبادل اسرا تشکر می‌کنیم».

وی همچنین افزود که آمریکا از روند تبادل اسرا بین دو طرف درگیر استقبال می‌کند.

وزارت خارجه سعودی روز گذشته اعلام کرد که تلاش‌های میانجی‌گرانه شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی و گام‌های انسان‌دوستانه او در ارتباط با بحران روسیه و اوکراین به لطف مساعی مداوم او با کشورهای ذیربط موفق به این شد که روسیه 10 اسیر از شهروندان پادشاهی مغرب، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، پادشاهی سوئد و کرواسی را در چارچوب مبادله اسرا با اوکراین آزاد کند.

بنا به این گزارش سعودی ضمن انتقال این 10 اسیر از روسیه و استقبال از آنها در این پادشاهی، مقدمات بازگشت آنها به کشورهایشان را تسهیل می‌کند.

در همین راستا وزارت خارجه سعودی از هر کدام از کشورهای فدراتیو روسیه و اوکراین بابت همکاری و پاسخ آنها به تلاش‌های صورت گرفته از سوی ولی‌عهد سعودی جهت آزادی اسرا ابراز تشکر و قدردانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید