آمریکا در حمایت از آزادی دسترسی ایرانیان به اینترنت تحریم‌ها را به روزرسانی کرد

مقام وزارت خارجه آمریکا: ادعاهای رژیم ایران مبنی بر تحریک تظاهرات «یاوه‌گویی» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با تداوم تظاهرات ضد‌حکومتی مردم ایران که در اعتراض به خشونت علیه زنان و واکنش به قتل مهسا امینی توسط گشت ارشاد، آغاز و با موج سرکوب شدید و قطع کامل اینترنت در اغلب نقاط ایران همراه شد، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که برای حمایت از آزادی دسترسی به اینترنت در ایران، اقدام کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه اول مهر، به رغم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دستورالعملی را به‌منظور گسترش دامنه خدمات اینترنتی برای ایرانیان صادر کرد و اعلام کرد که تحریم‌ها شامل این خدمات نمی‌شود.

پیش از این نیز، وزارت خزانه‌داری در واکنش به توئیت ایلان ماسک که وعده داده بود به دنبال مجوزی برای ارائه اینترنت ماهواره‌ای به ایرانیان است، این وزارت‌خانه نیز از تحریم نبودن برخی خدمات مربوط به اینترنت، خبر داده بود.

حالا، وزارت خزانه‌داری در بیانیه‌ای جدید اعلام کرده که با توجه به این‌که دولت ایران اینترنت را قطع کرده، آمریکا به منظور «حمایت از آزادی اینترنت در ایران»، مجوز لازم برای خارج کردن خدمات اینترنتی از شمول تحریم‌ها علیه ایران را به روز رسانی کرده است.

حمایت آمریکا از آزادی دسترسی به اینترنت در ایران

«ولی آدیمو»، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفته است: «در حالی که ایرانیان شجاع برای اعتراض به مرگ مهسا امینی به خیابان‌ها می‌آیند، ایالات متحده حمایت خود را از جریان آزاد اطلاعات به مردم ایران، بیشتر می‌کند.»

او ادامه داده است: «با این تغییرات، ما به مردم ایران کمک می‌کنیم تا برای مقابله با تلاش‌های دولت جهت نظارت و سانسور آنها، مجهزتر شوند.»

آدیمو افزوده است که واشنگتن در هفته‌های آینده به صدور دستورالعمل‌های جدید ادامه خواهد داد.

خشم عمومی در ایران نسبت به کشته شدن مهسا امینی که به سرعت به اعتراض علیه حکومت ایران تبدیل شد، با وجود سرکوب شدید در خیابان‌ها، قطع اینترنت خانگی و موبایل در شهرهای مختلف و بنا به گزارش فرانس پرس، کشته شدن دست‌کم 50 نفر از معترضان همچنان ادامه دارد.

گروه مانیتورینگ اینترنت «نت‌بلاکس»، پنج‌شنبه 31 شهریور اعلام کرد اینترنت موبایل در ایران دچار اختلال جدی است و دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها به شدت محدود شده است.

نت‌بلاکس دوشنبه نیز از قطع «تقریبا کامل» اتصال اینترنت در کردستان ایران خبر داده و آن را به اعتراضات مرتبط دانست.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری، این موضوع نیز برجسته و اعلام شده که واشنگتن مدت‌هاست برخی استثناهای مرتبط با اینترنت را از فهرست تحریم‌های خود علیه ایران خارج کرده است، اما به‌روز رسانی مجوز عمومی در روز جمعه به دنبال مدرن‌سازی آن بوده است.

مجوز جدید دولت آمریکا، پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی و ویدیو کنفرانس‌ها را جز نرم‌افزارها و خدماتی قرار می‌دهد که از شمول تحریم‌ها خارج می‌شوند.

همچنین، مجوزهای بیشتری برای سرویس‌هایی که از ابزارهای ارتباطی که به مردم عادی ایرانیان در «مقاومت در برابر سانسور و سرکوب اینترنتی و ابزارهای نظارتی مستقر توسط رژیم ایران» کمک کنند، حمایت می‌کند.

وزارت خزانه‌داری گفته است که این مجوز شامل نرم‌افزارهای ضد ویروس، ضد بدافزار و ضد ردیابی هم می‌شود، فقط به شرطی که این خدمات به‌منظور استفاده «شخصی» باشد.

تداوم حمایت آمریکا از معترضان ایرانی

در همین راستا دستیار وزیر خارجه آمریکا جمعه اول مهر، به «العربیه» گفته است کشتار خونین معترضان در ایران هولناک است و ایالات متحده وقایع جاری تظاهرات ضد‌حکومتی در ایران را از نزدیک زیر‌نظر دارد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ضمن «یاوه‌گویی» توصیف کردن ادعاهای رژیم ایران مبنی تحریک تظاهرات، تاکید کرد که این حق مردم ایران است که از آزادی بیان برخوردار شوند.

هم‌زمان با قطع اینترنت در برخی شهرهای ایران، دوشنبه 28 شهریور،، تعدادی از کاربران از «ایلان ماسک»، مدیر عامل شرکت «اسپیس ایکس» خواستند که همانند مناطق جنگ‌زده اوکراین برای ایران نیز خدمات اینترنت ماهواره‌ای ارائه کند.

ماسک در پاسخ به این کاربران، در توییتر اعلام کرده بود که برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایران، درخواست خود برای معافیت از تحریم‌های واشینگتن علیه تهران را ثبت خواهد کرد.

اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران با قتل مهسا امینی که در بازداشت گشت ارشاد بود آغاز شد. مردم معترض در هفت روز گذشته خیابان‌ها را ترک نکرده و با دست‌خالی مقابل نیروهای سرکوب رژیم ایران ایستاده‌اند. مهسا امینی در اثر شکنجه نیروهای گشت ارشاد روز جمعه 25 شهریور پس از سه روز رفتن به کما، در بیمارستان کسرای تهران جان باخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید