گروسی: پرونده مسائل باقی‌مانده آژانس با ایران مختومه نمی‌شود

ایران بارها بر بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس به‌عنوان پیش‌شرط توافق هسته‌ای تاکید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اظهاراتی گفت که مسائل باقی‌مانده ایران و این نهاد بدون پاسخگویی تهران برطرف نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 30 شهریور، رافائل گروسی، در جمع خبرنگاران در سازمان ملل متحد گفت: «پرونده این مسائل رها نخواهد شد.» او در عین حال ابراز امیدواری کرد که طی چند روز آینده با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کند.

او با تاکید بر اینکه آژانس «دسترسی محدودی به تاسیسات هسته‌ای ایران دارد» افزود: «آماده‌ایم تا بار دیگر با ایران تعامل ایجاد کنیم.»

اختلاف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران بر سر 3 مکان مورد مناقشه اعلا‌م‌نشده‌ای است که در آنها ذرات اورانیوم یافت شده است. ایران می‌گوید درباره منشأ این ذرات به آژانس توضیح داده اما آژانس این توضیحات را قانع‌کننده نمی‌داند.

ایران بارها بر بسته‌شدن پرونده تحقیقات آژانس به‌عنوان پیش‌شرط توافق هسته‌ای تاکید کرده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نشستی با «متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا» با درخواست مختومه شدن پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «مسائل پادمانی تا چه زمانی قرار است به عنوان یک اهرم فشار علیه ایران مورد سوء‌استفاده قرار گیرد؟»

رئیسی مدعی شد که «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون 15 بار بر صلح‌آمیز بودن و عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران از مقررات این آژانس تاکید کرده است.»

در بخش دیگری از گزارش رویترز آمده است: «پس از ماه‌ها گفت‌وگوی غیرمستقیم تهران و واشینگتن، توافق‌ هسته‌ای با حکومت ایران در ماه مارس گذشته آماده امضا بود. اما طرح برخی از مسائل از سوی ایران مانع توافق نهایی شد.»

رئیسی همچنین اشاره کرد که کشورش «موافق مذاکره با هدف رسیدن به نتیجه و توافق عادلانه و منطقی است نه مذاکره برای مذاکره.»

در همین رابطه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که اتحادیه اروپا همه طرف‌ها را به عبور از آخرین مرحله مذاکرات تشویق می‌کرد اما «پاسخ اخیر ایران به پیشنهاد این اتحادیه مانع رسیدن به توافق شد.»

بورل با اشاره به این که «انتظار هیچ گونه پیشرفتی در مذاکرات اتمی همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در هفته جاری را ندارد»، تاکید کرد که به باور او، دیدار با رئیسی در نیویورک هیچ فایده‌ای برای پیشرفت در مذاکرات نخواهد داشت.

برخی دیپلمات‌های غربی هم با اعلام بن‌بست در مذاکرات به‌دلیل رفتار تهران و پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا، اشاره کردند که احتمالا تا پس از انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در نوامبر آینده مذاکراتی انجام نخواهد شد.

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» پیشتر به نقل از یک مقام ارشد اسرائیلی خبر داد، دولت بایدن با خواسته اسرائیل مبنی بر مختومه اعلام‌نکردن پرونده فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران موافقت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید