پوتین فرمان «بسیج محدود» نیروهای ذخیره روسیه را صادر کرد

رئیس جمهوری روسیه: به غرب می‌گویم که ما مقادیر زیادی تسلیحات کشتار جمعی برای پاسخگوئی در اختیار داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در اظهاراتی فرمان «بسیج محدود» نیروهای ذخیره روسیه را از امروز صادر کرد.

پوتین، چهارشنبه، 30 شهریور، طی سخنرانی رسمی که از تلویزیون دولتی پخش شد، به چشم‌انداز عملیات نظامی در اوکراین و برگزاری همه‌پرسی‌ها برای الحاق دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک و همچنین استان‌های اوکراینی خرسون و زاپروژیا اشاره داشت.

پوتین اعلام کرد که غرب، علاقه‌ای به راه حل مسالمت‌آمیز میان روسیه و اوکراین نداشته و سیاست‌های خشن غربی، تمامی مرزها را پشت سر گذاشته است.

او با این بیان که کشورش درمعرض تهدید هسته‌ای قرار دارد، خاطرنشان کرد مسکو نیز از تسلیحات کشتار جمعی در مقابله با تسلیحات غربی برخوردار است.

پوتین خطاب به کشورهای غربی گفت: «به غرب می‌گویم که ما مقادیر زیادی تسلیحات کشتارجمعی برای پاسخگوئی در اختیار داریم.»

«کی‌یف آغازگر جنگ بود»

رئیس جمهوری روسیه در ادامه، مسئولان اوکراین را به استفاده از «روسیه‌هراسی» به مثابه سلاحی عمده و تبدیل کردن مردم اوکراین به «گوشت دم توپ» متهم کرد.

او افزود: «رژیم کی‌یف بود که با اسلحه کشیدن به روی شهروندان بی‌گناه خود در سال 2014 (در اشاره به حوادث دونباس و شبه‌جزیره کریمه) آغازگر این جنگ بود.»

پوتین تاکید کرد که کشورش مطمئنا از همه ابزارهایی که در اختیار دارد برای محافظت از خاک روسیه و استقلال خود استفاده خواهد کرد.

رئیس جمهوری روسیه با اعلام این که هدفش، آزادسازی دونباس است، افزود بیشتر اهالی این منطقه نمی‌خواهند به آنچه که او «بردگی کی‌یف یا نئونازیست‌ها» نامید، بازگردند.

عقب‌نشینی نیروهای روسیه

فرمان «بسیج محدود» در پی عقب‌نشینی نیروهای روسیه ظرف چند روز گذشته در شمال شرقی اوکراین؛ بویژه منطقه خارکیف به دنبال عملیات ضدحمله ارتش اوکراین صادر شد که از دو هفته پیش آغاز شد و توانست شماری از شهرک‌های اشغالی را آزاد سازد.

به موازات این عملیات، حمله گسترده‌ای هم برای بازپس‌گیری مناطق جنوب اوکراین در قالب محاصره هزاران سرباز روسی و قطع خطوط تدارکاتی کرانه باختری رودخانه دنیبرو برای آزادکردن کلان‌شهر خرسون در جریان است.

این فرمان پوتین همچنین به دنبال تاکید مقامات آمریکایی در این خصوص بود که مسکو با مشکلات زیادی در سربازگیری نیروهای تازه‌نفس در نبردهای جاری در اوکراین روبرو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید