مخالفت جمهوری‌خواهان آمریکا با حضور ابراهیم رئیسی در نیویورک

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران که پیشتر به عنوان سخنگوی قوه قضاییه این کشور و رئیس سازمان زندان‌های ایران فعالیت می‌کرد، رئیسی را در این سفر همراهی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از اعضای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، نارضایتی خود از حضور ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل را ابراز کردند.

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، رئیسی را «قاتل و تروریست» توصیف کرد و در این زمینه به «العربیه» گفت، اجازه حضور رئیسی در خاک آمریکا اشتباه مهلکی بوده است.

تصمیم اشتباه

تد کروز در ادامه با اشاره به قتل مهسا امینی، شهروند ایرانی 22 ساله توسط پلیس «گشت ارشاد» ایران گفت، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در چنین شرایطی می‌توانسته مانع حضور رئیسی در خاک آمریکا شود، اما از انجام آن امتناع ورزیده است.

جونی ارنست، دیگر سناتور جمهوری‌خواه آمریکا نیز در اظهاراتی مشابه مخالفت خود از حضور رئیسی در نیویورک را ابراز کرد.

لیندسی گراهام، عضو برجسته سنای آمریکا نیز «جمهوری اسلامی» را یک سازمان تروریستی دانست که در جامعه بین‌المللی منزوی و مطرود است. به گفته گراهام، تعامل دیگر کشورها با تهران می‌باید مانند تعامل جامعه بین‌المللی با یک گروه تروریستی باشد.

این سناتور آمریکایی، درخواست عدم صدور روادید برای ورود رئیسی به خاک آمریکا را مناسب‌ترین راه‌حل در این زمینه دانست.

جیمز لنکفورد، دیگر سناتور آمریکایی نیز با اشاره به این‌که رئیسی در تلاش برای ترور شهروندان آمریکایی در کشورهای دیگر بوده و یکی از عوامل عدم ثبات در منطقه است، خاطرنشان کرد که ورود او به خاک آمریکا ایده خوبی نیست.

دیدگاه مخالف دموکرات‌ها

از سوی دیگر، باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، حضور ابراهیم رئیسی در سازمان ملل متحد را فرصت خوبی برای اعمال فشار علیه او دانست.
در همین زمینه بن کاردین، سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، اعطای روادید سفر به رئیسی را عملی موجه توصیف کرد و گفت، ایران به عنوان عضوی از سازمان ملل، حق این را دارد که نماینده‌ای برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک اعزام کند.

تهدید غیر قابل قبول

شایان ذکر است که 9 عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پیشتر با ارسال نامه‌ای از جو بایدن خواسته بودند تا با عدم صدور روادید برای ابراهیم رئیسی و هیئت همراه او، مانع حضور رئیس‌جمهوری ایران در خاک آمریکا شود.

امضاکنندگان این نامه با اشاره به نقش رئیسی در کشتارهای دسته‌جمعی و همچنین برنامه تهران برای ترور مقامات آمریکایی در خاک ایالات متحده، هشدار دادند که ورود او و هیئت همراهش به نیویورک، «تهدید غیرقابل قبولی» علیه امنیت ملی آمریکا ایجاد خواهد کرد.

با وجود این‌که دولت بایدن با این درخواست جمهوری‌خواهان موافقت نکرد، اما سناتورهای آمریکایی به تلاش خود در این زمینه ادامه می‌دهند تا در آینده مانع از حضور مقامات ایرانی در خاک ایالات متحده شوند.

واشینگتن پیشتر با عدم صدور روادید سفر، مانع از حضور برخی مقامات ایرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده بود.

هیئت همراه رئیسی

با توجه به تصاویر منتشرشده از هیئت همراه ابراهیم رئیسی در نیویورک، به‌نظر می‌آید غلامحسین اسماعیلی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران که پیشتر به عنوان سخنگوی قوه قضاییه این کشور و رئیس سازمان زندان‌های ایران فعالیت می‌کرد، رئیسی را در این سفر همراهی می‌کند.

غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر ابراهیم رئیسی نفر اول سمت راست در تصویر
غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر ابراهیم رئیسی نفر اول سمت راست در تصویر

اتحادیه اروپا پیشتر اسماعیلی را به دلیل نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی تحریم کرده بود.

از دیگر تصاویر منتشرشده از هیئت همراه رئیسی به‌نظر می‌آید که علی صدری‌نیا، از مدیران سازمان «اوج» نیز رئیس‌جمهوری ایران را در این سفر همراه می‌کند.

علی صدری‌نیا
علی صدری‌نیا

سپاه پاسداران که مالکیت سازمان اوج را در اختیار دارد، در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید