ادامه واکنش‌های بین‌المللی؛ آلمان: حکومت ایران باید صدای اعتراض زنان را بشنود

اعتراضات گسترده در ایران چند روز اخیر در واکنش به قتل مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد با واکنش‌های بین‌المللی روبرو شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی از جمهوری اسلامی خواست به اعتراضات زنان توجه کند و تاکید کرد که آنها برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته‌اند.

بربوک، سه‌شنبه 29 شهریور، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک افزود: «این زنان خواستار حقی هستند که همه مردم باید داشته باشند.»

اعتراضات گسترده در ایران چند روز اخیر در واکنش به قتل مهسا امینی در جریان بازداشت توسط گشت ارشاد با واکنش‌های بین‌المللی روبرو شده است.

مهسا امینی، شهروند 22 ساله اهل سقز، پس از بازداشت و شکنجه توسط پلیس گشت ارشاد در تهران، به بیمارستان منتقل شد و جمعه 25 شهریور در بیمارستان کسری جان باخت.

گابریل بوریچ، رئیس‌ جمهوری شیلی همچنین در سخنرانی‌ خود در مجمع عمومی سازمان ملل، نام مهسا امینی را بر زبان آورد. بوریچ در سخنان خود به مرگ مهسا اشاره کرد و خواستار پایان دادن به خشونت علیه زنان در ایران شد.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا با انتشار بیانیه‌ای درباره مرگ مهسا امینی در توییتر نوشت: «مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت رخ داد. دل من پیش عزیزان او و زنان ایران است.»

جولی افزود: «کانادا خواستار تحقیقات کامل و شفاف درباره مرگ اوست. ما ایران را ترغیب می‌کنیم به همه اشکال آزار و تبعیض علیه زنان پایان دهد و به حق تظاهرات مسالمت‌آمیز احترام بگذارد.»

سازمان ملل متحد نیز روز گذشته «پاسخ خشونت‌آمیز» جمهوری اسلامی به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ایران و سرکوب خشن معترضان را محکوم کرد.

پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در توئیتی ضمن درخواست برای به‌رسمیت شناختن حق تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران گفته که مردم ایران و آمریکا برای مهسا امینی سوگواری می‌کنند.

وزارت خارجه فرانسه، در بیانیه دیگری که خبرگزاری «رویترز» آن را منتشر کرده، مرگ مهسا امینی را «عمیقا تکان‌دهنده» توصیف کرده است.

اتحادیه اروپا هم با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز همدلی با خانواده مهسا امینی و دوستان او، قتل این شهروند ایرانی را «غیر قابل قبول» خوانده و خواستار پاسخگویی عوامل آن شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید