درگیری گروه‌های وابسته به مسکو در شهر خرسون

ارتش روسیه به شکلی فزاینده، پهپادهای هجومی ساخت ایران را به‌رغم هشدارهای اخیر رهبران هند و چین به کار می‌گیرد که پیچیدگی‌های ژئوپلیتیک منازعه جاری را تشدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نیروهای اوکراین پس از پیشروی اساسی در جبهه‌های شمال شرقی این کشور، پیشرفت تدریجی را در تپه‌های منطقه دونباس در شرق اوکراین و نزدیکی دریای سیاه در جنوب کشور متحقق ساخته است.

این پیشروی تدریجی در زمانی است که قوای روس سرگرم تقویت توانمندی‌های خود از طریق سربازگیری از میان زندانیان و به کارگیری پهپادهای ساخت ایران است که پرسش‌هایی را در خصوص واکنش احتمالی غرب و مشخصا آمریکا به دخالت ایران در جنگ جاری در اوکراین ایجاد کرده است.

پیش‌درآمدی بر پیروزی‌های آینده

از سویی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شامگاه یکشنبه، 27 شهریور طی سخنانی گفت: «چه‌بسا این توهم برای برخی افراد پیش بیاید که بعد از سلسله پیروزی‌های اخیر، ما از آرامش معینی برخوردار شدیم اما این مرحله، مرحله آرامش نیست بلکه پیش‌درآمدی بر سلسله پیروزی‌های آینده است.»

ارتش اوکراین در تعطیلات پایان هفته، بر فشار نظامی در جنوب کشور افزود و مواضع ارتش روسیه و عوامل وابسته به مسکو در این منطقه را هدف حملات متمرکز خود قرار داد.

تداوم حمله به مواضع روس‌ها در خرسون

به نوشته «نیویورک تایمز»، حمله به خطوط تدارکاتی هزاران سرباز روسیه در کرانه باختری رودخانه دنیبرو نیز تداوم داشته و خرسون، کلان‌شهر اشغالی اوکراین نیز آماج حملات بی‌امان ارتش اوکراین است.

این در حالی است که نیروهای روسیه مناطق شمال و شرق و همچنین در شهر باخموت در منطقه دونباس پیشروی داشتند که شمار اهالی ان بالغ بر 70 هزار نفر می‌شود و از اهمیت خاصی در راستای اعمال کنترل روسیه بر سایر منطقه استراتژیک دونباس برخوردار است.

قوای روسیه حتی بعد از شکست شدید هفته گذشته خود در شمال شرق اوکراین که منجر به از دست رفتن ده‌ها روستا و نزدیک به 1000 مایل مربع از اراضی پیرامون شهر خارکیف شد، به حملاتشان علیه باخموت ادامه دادند.

مشارکت شرکت واگنر

بخش عمده سربازان روسی مستقر در اطراف باخموت از پرسنل نظامی ارتش روسیه نیستند بلکه از عوامل گروه «واگنر» هستند که شرکت نظامی خصوصی است و روابط ویژه‌ای با کرملین دارد.

ولادیمیر پوتین پس از شکست ارتش روسیه در اطراف کی‌یف، اشغال دونباس را یکی از اهداف عمده جنگ توصیف کرد .

منازعه گروه‌های وابسته به مسکو

مسئولان اوکراینی، یکشنبه اعلام کردند در پی حمله موشکی اوکراین به یکی از کارخانه‌های تولید پنبه که روس‌ها از ان به عنوان پایگاه استفاده می‌کردند، این کارخانه منهدم شد. ساختمان دادگاهی هم در خرسون که مقر مدیریت نظامی مورد حمایت کرملین بود، هدف حمله اوکراین قرار گرفت.

از سوی دیگر بر أساس برخی گزارش‌ها از شهر خرسون که یگانه کلان‌شهر تصرف شده از سوی مسکو از آغاز تهاجم خود به اوکراین است، درگیری‌هایی میان گروه‌های وابسته به مسکو در این شهر رخ داده است.

به گفته میخائیل بودولاک، مشاور ارشد زلنسکی، این درگیری‌ها، بخشی از منازعات داخلی روس‌ها بر سر تقسیم غنائم جنگی، قبل از فرار از این منطقه است.

نیروهای روسی مستقر در جنوب اوکراین بر خلاف جبهه شمال شرقی این کشور، از آمادگی برای مقابله با ضد حمله ارتش اوکریان برخوردار بوده و به‌رغم فشار فزاینده قوای اوکراین، هیچ نشانی از عقب‌نشینی گسترده از خود نشان نداده و حمله علیه شهرها، روستاها و مواضع اوکراینی‌ها را تداوم بخشیدند.

استفاده از پهپادهای ساخت ایران

شهر خرسون و مناطق اطراف آن همواره هدف عملیات ارتش اوکراین در قالب منفجر کردن زاغه‌های مهمات و مراکز فرماندهی ارتش روسیه قرار داشته و خطوط لجستیکی زمینی و رودخانه‌ای آن، آماج حملات راکتی است تا از این طریق نزدیک به 25 هزار سرباز روسیه درکرانه باختری رودخانه دنیبرو عملا در انزوای کامل تدارکاتی قرار بگیرند.

به گفته افسران اوکراینی، ارتش روسیه به شکلی فزاینده، پهپادهای هجومی ساخت ایران را به‌رغم هشدارهای اخیر رهبران هند و چین به کار می‌گیرد که پیچیدگی‌های ژئوپلیتیک منازعه جاری را تشدید کرده و عملا باعث طولانی‌تر شدن جنگ جاری خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید