بایدن: در صورت تهاجم چین به تایوان از این کشور دفاع می‌کنیم

یک مقام کاخ سفید: سیاست آمریکا در قبال تایوان تغییر نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در اظهاراتی گفت در صورت حمله چین به تایوان، نیروهای آمریکایی از این کشور دفاع خواهند کرد.

این در حالی است که یک مقام کاخ سفید تأکید کرد، سیاست آمریکا در قبال تایوان تغییر نکرده است.

بایدن در مصاحبه‌ای که یکشنبه 27 شهریور از شبکه «سی‌بی‌اس» پخش شد، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی‌ها از تایوان در صورت حمله چین دفاع خواهند کرد یا نه، پاسخ داد: «بله، اگر حمله بی‌سابقه‌ای صورت بگیرد.»

تایوان در سال 1958، با پشتیبانی تسلیحاتی ایالات متحده شامل مانند موشک‌های ضدهوایی پیشرفته «ساید وایندر» که این جزیره را از برتری تکنولوژیک برخوردار ساخت، در برابر تهاجم چین مقاومت کرد.

این بحران معروف به بحران دوم تنگه تایوان، آخرین باری بود که نیروهای تایوانی، درگیر نبردهای گسترده با چین شدند.

تشدید تنش

تشدید تنش طرفین در ماه گذشته به دنبال بازدید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از تایپه، پکن را به انجام رزمآیش‌هایی در نزدیکی تایوان به هدف اعلام نارضایتی خود از افزایش پشتیبانی واشینگتن از این جزیره سوق داد.

«خطای فاحش»

بایدن در همین مصاحبه به شی جین پینگ، همتای چینی خود، در مورد آسیب به سرمایه‌گذاری در چین، در صورت اقدام پکن به نقض تحریم‌های اعمال شده توسط تعدادی از کشورها علیه روسیه به دلیل تهاجم نظامی مسکو به اوکراین هشدار داد.

او در بخش‌هایی از مصاحبه با «سی‌بی‌اس» اعلام کرد به رئیس جمهوری چین تاکید کرده که نقض تحریم‌ها «اشتباهی بزرگ» است اما در عین حال خاطرنشان کرد که تا این لحظه هیچ نشانه‌ای مبنی بر پشتیبانی پکن از جنگ روسیه از طریق فروش تسلیحات، مشاهده نشده است.

به گفته بایدن این هشدار طی تماسی تلفنی، بلافاصله پس از دیدار شی جین پینگ با رئیس‌جمهوری روسیه در جریان بازی‌های المپیک زمستانی در 4 فوریه داده شد.

او گفت: «من با پرزیدنت شی تماس گرفتم که به هیچ‌وجه جنبه تهدیدآمیز نداشت. فقط به او گفتم اگر بر این باورید که آمریکایی‌ها و دیگران در صورت نقض تحریم علیه روسیه به سرمایه‌گذاری در چین ادامه خواهند داد، به نظرم سخت در اشتباهید.»

از سوی دیگر بایدن ضمن مخالفت با این ایده که هم‌پیمانی چین و روسیه، به معنای ورود آمریکا به نوع جدیدی از جنگ سرد است، گفت: «فکر نمی‌کنم که این موضوع، بیانگر جنگ سرد جدید و پیچیده‌تری باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید