وال‌استریت ژورنال: روسیه با پهپادهای ایرانی حملاتی در اوکراین انجام داده است

کولاگین، گفت در هفته گذشته روسیه پهپادهای «شاهد 136» را در جبهه‌های شمال منطقه خارکیف به کار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال»، در گزارشی به نقل از فرماندهان اوکراینی نوشت که روسیه موفق شده است با استفاده از پهپادهای انتحاری ایرانی، خسارات قابل‌توجهی به نیروهای اوکراین وارد کند.

رادیون کولاهین، از فرماندهان ارتش اوکراین، شنبه 26 شهریور به این روزنامه گفت که روسیه پهپادهای انتحاری «شاهد 136» را رنگ جدید کرده و به نام «ژرانیوم 2» تغییر نام داده است.

کولاگین، گفت در هفته گذشته روسیه پهپادهای «شاهد 136» را در جبهه‌های شمال منطقه خارکیف به کار گرفته است.

او اضافه کرد که تنها در منطقه عملیاتی تیپ وی، پهپادهای ایرانی دو توپ «هویتزر 152»، دو توپ «هویتزر 122 میلی‌متری» و دو خودروی زرهی نفربر را منهدم کرده‌اند.

به‌رغم مطرح شدن مساله ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه در ماه‌های اخیر توسط مقامات آمریکایی برای استفاده در جنگ اوکراین، ایران این خبر را رد کرده است.

ارتش اوکراین سه‌شنبه 22 شهریور اعلام کرد که برای اولین بار با پهپادهای ایرانی مواجه شده است.

یک مقام نظامی اوکراین و همچنین یک وبگاه طرفدار این کشور که ارتباط نزدیکی با ارتش دارد، متعاقبا تصاویری از لاشه پهپاد ایرانی کلاس «شاهد» را منتشر کرد.

سپس وزارت دفاع بریتانیا با انتشار گزارشی اعلام کرد که به احتمال بسیار زیاد، پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین استفاده شده‌اند.

بنا به گزارش وال‌استریت ژورنال، روسیه ماه گذشته یک نمونه از پهپاد انتحاری شاهد را برای حمله آزمایشی به یک توپ بزرگ ساخت آمریکا بکار گرفت.

به گفته رادیون کولاهین، یکی از این پهپادهای ایرانی که به دلیل نقص فنی سقوط کرده بود، کشف شد.

اطلاعات موجود در مورد پهپاد «شاهد» حاکی از آن است که این پهپاد به شکل مثلث طراحی شده و بردی در حدود 2000 کیلومتر دارد.

کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که این کلاس از پهپادها، بمب‌هایی را حمل می‌کنند که «مهمات سرگردان» نامیده می‌شوند. این پهپاد به سمت مقصد از قبل برنامه‌ریزی شده پرواز کرده و بر فراز هدف یا در برخورد با آن منفجر می‌شود.

روسیه و ایران به طور علنی درباره قراردادهای تسلیحاتی فروش پهپاد، اظهارنظر روشنی نکرده‌اند، اما این اقدام اخیر حاکی از افزایش همکاری‌های نظامی میان دو کشور است. امری که باعث نگرانی سایر کشورها شده است.

یک مقام ارشد آمریکایی ماه گذشته به خبرگزاری «سی‌ان‌ان» گفت، شماری از نیروهای روسیه برای چگونگی استفاده از این پهپادها، دوره‌های آموزشی در ایران سپری کردند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا پیشتر در اظهاراتی با اشاره به احتمال استفاده از این پهپادها در جنگ اوکراین گفته بود، ایران پیش از این هم هواپیماهای بدون سرنشین مشابهی به یمن برای شبه‌نظامیان حوثی ارسال کرده است.

سالیوان پیشتر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، ایران در ماه ژوئن پهپادهایی از نوع «شاهد191» و «شاهد 129» را برای یک هیئت روسی به نمایش گذاشت، که قابلیت «مسلح شدن» داشتند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، پنج‌شنبه 17 شهریور اعلام کرد سپاه پاسداران ایران و تعدادی دیگر از شرکت‌های این کشور به‌دلیل نقش در ارسال پهپاد به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین را تحت تحریم‌های جدیدی قرار داده است.

شرکت‌های پراور پارس، بهارستان کیش، طراحی و ساخت موتور هواپیما و داما در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید