واشینگتن‌ پست: مسکو دستور تخلیه شهرهای مرزی را صادر کرد

پوتین طی اجلاس شانگهای مورد انتقاد علنی ناریندا مودی، نخست‌وزیر هند و پرسش‌های شی‌جین پینگ، رئیس جمهوری چین پیرامون جنگ با اوکراین قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی ضدحمله‌های موفق اوکراین در شرق این کشور، آتش توپخانه این کشور اهدافی نظامی را در روسیه هدف قرار داده است تا حدی که مسئولان روسی، دستور تخلیه فوری شهرها و شهرک‌های مرزی را صادر کرده‌اند.

به گزارش «واشینگتن پست»، این حملات توپخانه‌ای، شنبه 26 شهریور شامل منطقه بلگورود درغرب روسیه شد که دست‌کم یک کشته و دو زخمی را برجای گذاشت. اخبار جمعه حاکی از آن بود که اوکراین، پایگاه لشکر سوم روسیه در نزدیکی فالویکی در 9 مایلی شمال مرز دو کشور را گلوله‌باران کرده است.

مسئولان روسی به این حمله اذعان نکردند اما کشته‌شدن یک غیرنظامی را اعلام کردند و شبکه برق منطقه نیز برای مدتی دچار اختلال شد. روسیه اوکراین را به انجام این حملات متهم کرد اما کی‌یف مسئولیت این حملات را نپذیرفت.

مسئولان اوکراینی به همتایان آمریکایی خود تاکید کردند که از بسته‌های تسلیحاتی اعطایی در حمله به اهداف در داخل روسیه استفاده نخواهد شد اما نیروهای اوکراین هم‌اکنون با توجه به نزدیکی فوق‌العاده به مرز می‌توانند از تسلیحات نه‌چندان پیشرفته در اجرای حملات استفاده کنند.

انتقاد علنی به پوتین در اجلاس شانگهای

به گزارش «واشینگتن پست»، إحساس خطر شهروندان روس باز تاثیر جدی و مستقیم جنگ، به صورت منبع نگرانی جدیدی برای پوتین در آمده که در پایان این هفته از نشست سازمان همکاری شانگهای در اوزبکستان بازگشت.

پوتین طی این اجلاس مورد انتقاد علنی ناریندا مودی، نخست‌وزیر هند و پرسش‌های شی‌جین پینگ، رئیس جمهوری چین پیرامون جنگ با اوکراین قرار گرفت.

مودی در انتقاد بی‌سابقه خود به پوتین گفت: «دوران امروز دوران جنگ نیست و من در تماس تلفنی با شما در این خصوص صحبت کردم.»

اوکراین در دو هفته گذشته، پیشروی چشمگیری در منطقه خارکیف در شمال شرق را رقم زد. در این پیشروی، همچنین صدها گور دسته‌جمعی کشف و روایت‌های هولناک ساکنان شهر آزاد شده ایزیوم ثبت شد.

مسئولان اوکراین با ارائه دستاوردهای این ضد حمله و همچنین شواهد و مدارک مربوط به اعمال شکنجه و کشتار از سوی روس‌ها، خواهان ارسال تانک‌های پیشرفته و دیگر جنگ‌افزارهای زرهی سنگین از سوی اعضای «ناتو» شدند که انتقال این تجهیزات را با کندی زیاد دنبال می‌کردند.

تخلیه مناطق مرزی

ویاچسلاو گلادکوف، فرماندار محلی مناطق مرزی، طی ماه‌های گذشته، دستور تخلیه صدها نفر و تعطیلی مدارس در شهرهای مرزی را صادر کرده است اما مقامات بلگورود اکنون زیر فشار فزاینده‌ای از سوی اهالی نگران این منطقه قرار دارند که ماه‌هاست زندگی در شرایط ناشی از انفجارهای شبانه و دیگر حوادث را تجربه می‌کنند.

تاتیانا پوگاچوا، ساکن بلگورود در شبکه اجتماعی «فکونتاکتی» نوشت: «بار دیگر می‌پرسم، ارتش ما که باید از ما محافظت کند، کجاست؟ ما در مرز هستیم، آنها به سمت ما تیراندازی می‌کنند، بنابراین ما به ارتش و حمایت آن نیاز داریم. چه کسی رئیس جمهوری را بیدار می‌کند؟»

در ادامه گزارش «واشینگتن پست» آمده است که در پی بروز اشتباهات فاحش میدانی، فرسایش در ارتش روسیه افزایش یافته و قوای ارتش در تلاشند تا پرسنل و تجهیزات لازم برای حفاظت از شرق اوکراین را تامین کنند.

به نظر می‌رسد عقب‌نشینی شتاب‌زده از ایزیوم، علاوه بر ایجاد نگرانی در میان اهالی روس‌ از کشیده شدن دامنه جنگ به میهن خود، مسکو را بر آن داشته تا نیروهای مرزی خود را با پرسنل جوان تقویت کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید