اتحادیه اروپا خواستار تشکیل دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی به جنایات جنگی روسیه شد

زلنسکی متعهد به شکست‌دادن ارتش روسیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال بازپس گیری شهر ایزیوم در شرق اوکراین از نیروهای روسی و پیدا‌شدن گور دسته‌جمعی در نزدیکی این شهر، ریاست کنونی اتحادیه اروپا خواستار برپایی دادگاه بین‌المللی ویژه جنایات جنگی شد.

یان لیپاوسکی، وزیر خارجه چک که کشورش ریاست ادواری اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، شنبه 26 شهریور در توییتی نوشت: «ارتکاب چنین جنایات زشت علیه غیرنظامیان در قرن بیست و یکم، غیرقابل تصور است.»

Advertisement

مقامات اوکراین، جمعه اعلام کردند که «450 جسد غیرنظامیان دارای علائم مرگ خشونت‌بار و شکنجه » که در جنگلی در حومه ایزیوم در منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین دفن شده بودند، پیدا شد.

دیمیترو لوبینتس، کمیسر حقوق بشر اوکراین در «تلگرام» گفت: «به احتمال زیاد بیش از هزار شهروند اوکراینی در مناطق آزاد شده خارکیف، شکنجه و کشته شدند.»

زلنسکی: ارتش روسیه را شکست می‌دهیم

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی شامگاه شنبه خود اعلام کرد که «شواهد جدیدی از اعمال شکنجه» از اجساد دفن شده در آنجا به دست آمده است.

او افزود: «بیش از 10 اتاق شکنجه در شهرها و شهرک‌های مختلف آزادشده در منطقه خارکیف و ابزارهای ویژه شکنجه با جریان برق پیدا شده است.»

زلنسکی گفت: «عملیات جست‌وجوی أجساد در منطقه ایزیوم ادامه دارد. روس‌ها مرتکب همان جنایات نازی‌ها شده‌اند و بنابراین به همان شیوه چه در عرصه نبرد یا دادگاه‌ها، حساب پس خواهند داد.»

رئیس جمهوری اوکراین با اعلام این تعهد که ارتش روسیه شکست خواهد خورد، افزود: «بسیاری از سربازان روسی خود را به ارتش اوکراین تسلیم کردند.»

کشف گورهای دسته‌جمعی در ایزیوم، موجی از محکومیت کشورهای غربی را با گذشت 5 ماه از عقب‌نشینی روس‌ها از اطراف کی‌یف و پیدا شدن جسد صدها غیرنظامی بویژه در شهرک بوچا به دنبال داشت که علائم شکنجه و اجرای اعدام در این أجساد مشاهده شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید