تایید وجود گورهای دسته‌جمعی در شهر ایزیوم اوکراین توسط تصاویر ماهواره‌ای

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین هم در اظهاراتی گفت، این گور دسته جمعی شاهدی بر ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای روسی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که کشورهای غربی و دولت اوکراین ادعا می‌کنند، نیروهای روسیه قبل از عقب‌نشینی از شهر «ایزیوم» در منطقه خارکیف، مرتکب جنایت جنگی شده‌اند، تصاویر ماهواره‌ای حاکی از وجود گورهای دسته‌جمعی در میان جنگل‌های اطراف این شهر است.

این تصاویر ماهواره‌ای که وضعیت این شهر را قبل و بعد از خروج نیروهای روسی مقایسه می‌کند، نشان می‌دهد که در بین درختان یک جنگل در این شهر، گوری دسته‌جمعی حفر شده است.

مقامات محلی پیش از این با نبش قبر از کشف جسد صدها تن خبر دادند. این افراد با دستان بسته در این مکان دفن شده‌ بودند.

مقامات اوکراینی روز گذشته با پوشیدن لباس‌های مخصوص، عملیات نبش قبر در این مکان برای بیرون آوردن اجساد را آغاز کردند. به گفته آن‌ها حدود 200 قبر در بین درختان یکی از جنگل‌های شهر ایزیوم وجود دارد.

اوله سینیهوبوف، فرماندار منطقه خارکیف که در محل نبش قبر این افراد حضور داشت، در این زمینه گفت: «این یک گور دسته‌جمعی است. شهروندان غیرنظامی در اینجا دفن شده‌اند. بر روی بدن همگی آن‌ها نشانه‌هایی از اعمال خشونت‌ وجود دارد.»

او در ادامه با اشاره به تلاش مقامات این کشور برای پیگیری قانونی و بررسی این واقعه افزود، برخی از قربانیان دست‌هایشان از پشت بسته بوده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین هم در اظهاراتی گفت، این گور دسته جمعی شاهدی بر ارتکاب جنایات جنگی توسط نیروهای روسی است.

او در گفت‌وگویی با خبرگزاری "رویترز" گفت، بسیاری از اجساد در امکان دیگری از شمال شرق این کشور دفن شده‌اند.

زلنسکی در این زمینه افزود، تاکنون 450 قربانی غیرنظامی پیدا شده است. اما به گفته او، افراد دیگری نیز وجود دارند که یا به صورت خانوادگی ناپدید شده‌ و یا پس از شکنجه در اماکن دیگری دفن شده‌اند.

او در این مصاحبه بار دیگر از کشورهای دیگر خواست تا میزان کمک تسلیحاتی به اوکراین را افزایش دهند. به گفته زلنسکی، نتیجه این جنگ به سرعت انتقال این تسلیحات به اوکراین بستگی دارد.

انتشار تصاویر دردناک

تصاویر دردناکی در روزهای گذشته از عملیات نبش قبر این اجساد در شهر ایزیوم در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. نیروهای اوکراینی چندی پیش موفق شده‌ بودند کنترل این شهر را به‌دست گیرند.

از سوی دیگر، ویتالی گانچف، یکی از مقامات منسوب‌شده توسط مسکو در این منطقه که هفته پیش از ایزیوم عقب‌نشینی کرد، مدعی شد که نیروهای اوکراینی در این شهر مرتکب جنایاتی شده‌اند.

او روز گذشته در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی «روسیه 24» گفت: «هیچ چیزی درباره عملیات دفن در آن‌جا نشنیده‌ام.»

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به اتهامات کی‌یف در این زمینه واکنش فوری نشان نداد، اما در اظهاراتی ضدحمله نیروهای اوکراینی در روزهای گذشته را کم‌اهمیت توصیف کرد و هشدار داد، اگر نیروهای روسی تحت فشار بیشتری قرار گیرند، مسکو با قدرت بیشتری پاسخ خواهد داد.

بزرگترین گور دسته‌جمعی در اروپا

اگر گزارش‌ها درباره شمار قربانیان این واقعه تایید شود، این گوردسته جمعی در شهر ایزیوم، بزرگترین مکان دفن دسته‌جمعی شهروندان غیرنظامی، پس از جنگ‌های بالکان در دهه نود قرن گذشته اروپا خواهد بود.

نیروهای اوکراینی با آغاز عملیات ضد حمله در دو هفته گذشته، به‌دنبال بازپس‌گیری مناطقی بوده‌اند که نیروهای روسیه برای ماه‌ها در خارکیف کنترل آن را برعهده داشتند.

بر اساس گزارش‌ها، این عملیات با پیشرفت چشمگیری به‌همراه بوده است.

ارتش اوکراین همچنین برای بازپس‌گیری مناطق جنوبی این کشور، عملیاتی را با هدف محاصره هزاران نیروی روسی آغاز کرد.

عملیات کمک‌رسانی به این نیروها در کرانه غربی رود دنیپر از مدتی پیش قطع شده بود.

ارتش اوکراین همچنین در این حملات به‌دنبال آزادسازی شهر خرسون است. خرسون پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در خاک اوکراین، تنها شهری است که روسیه اکنون به‌دنبال حفظ کنترل خود بر آن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید