واشینگتن: مذاکرات وین به بن‌بست رسیده؛ برای تمام گزینه‌ها آماده می‌شویم

معاون وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد اگر توافق محقق نشود ما برای هر احتمالی آماده خواهیم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی آخرین پیشنهادات تهران در جریان مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را «غیر قابل قبول» خواند و گفت، این مذاکرات به بن‌بست رسیده است.

شرمن، جمعه 25 شهریور، در مصاحبه‌ با روزنامه «واشینگتن‌پست»، به «پیام» واشینگتن در واکنش به پاسخ تهران اشاره و تاکید کرد، «توپ هم‌اکنون در زمین ایران است.»

معاون وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه ضمن تاکید بر تلاش دولت بایدن برای دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات وین، افزود که واشینگتن «برای هر احتمالی» برنامه‌ریزی می‌کند.

او در این زمینه تصریح کرد: «چه توافق محقق شود یا نشود، رئیس‌ جمهور هنوز بر این عقیده است که ادامه این توافق به نفع ما است.»

شرمن خاطرنشان کرد: «اگر توافق محقق نشود، ما برای هر احتمالی آماده خواهیم بود.»

مذاکرات اتمی وین
مذاکرات اتمی وین

مذاکرات در بن‌بست

پیشتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در آخرین اظهارات خود گفته بود، مذاکرات برای بازگرداندن ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای سال 2015 که برنامه هسته‌ای تهران را در ازای لغو تحریم‌ها محدود می‌کند، به بن‌بست رسیده است.

ابراز ناامیدی این مقام ارشد اروپایی و سخن او از به بن‌بست رسیدن در مذاکرات احیای برجام در حالی است که طی روزهای گذشته مقامات بسیاری در اروپا و آمریکا، از به بن‌بست رسیدن مذاکرات با ایران خبر داده‌ بودند.

در بیانیه مشترک اخیری که بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه مذاکره‌کننده اروپایی صادر کردند، پاسخ‌های اخیر ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اروپا برای احیای برجام، عاملی برای به خطر افتادن این گفت‌وگوها توصیف شده است.

نمایندگان تروئیکای اروپایی گفته بودند که درباره نیت تهران برای احیای برجام، «تردید جدی» دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید