واشینگتن تحویل موشک‌های دور برد به کی‌یف را به تعویق انداخت

پولیتیکو: آمریکا و اوکراین در مورد ارسال سامانه‌های پاتریوت، جنگنده‌های اف -16 و پهپادهای کلاس «ایگل» در چارچوب بخشی از قراردادهای تامین مالی بلندمدت، در حال مذاکره هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

واشینگتن بنا دارد تحویل موشک‌های دوربرد وعده داده شده به کی‌یف را از بیم برانگیختن واکنش تند مسکو، به تعویق بیاندازد.

شبکه «ان بی سی» شنبه 26 شهریور گزارش داد، دو مقام نظامی آمریکایی فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تحویل موشک‌های دوربرد درخواستی اوکراین را از بیم «واکنش تند» روسیه به تعویق انداخته است.

این دو مقام نظامی که شبکه مذکور اسامی آنها را فاش نکرد، همچنین اعلام کردند مقامات ارشد پنتاگون با ایده تحویل این موشک‌ها مخالفند.

اوکراین خواستار سلاح‌های پیرفته از غرب است
اوکراین خواستار سلاح‌های پیرفته از غرب است

آنها افزودند که مقامات دفاعی مخالف این ایده، ابراز نگرانی کردند که از این موشک‌ها برای حمله به اهدافی در داخل خاک روسیه استفاده شود که می‌تواند به گسترش دامنه جنگ با مسکو بیانجامد.

این اطلاعات در حالی منتشر شد که کی‌یف از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به خاک خود در 24 فوریه، خواستار افزایش حمایت نظامی غرب از خود در قالب بسته‌های کمک‌های تسلیحاتی شامل سلاح‌ها و موشک‌های پیشرفته برای عقب‌راندن نیروهای روسی شده است.

 سامانه‌های موشکی ارتش اوکراین
سامانه‌های موشکی ارتش اوکراین

اگرچه اوکراین اخیرا از مطالبات علنی خود برای دریافت موشک‌های دوربرد کاسته است، اما اطلاعات دیگری از درخواست «پشت پرده» مقامات اوکراینی از ایالات متحده برای دریافت تسلیحات پیشرفته مانند سامانه‌های پدافند موشکی پاتریوت با هدف ایجاد تحولی میدانی در عرصه نبرد با روسیه حکایت دارد.

به گزارش وبگاه «پولیتیکو»، مشاوران دولت اوکراین، مقامات وزارت دفاع ایالات متحده و مسئولانی در شرکت‌های دفاعی تاکید کرده‌اند که طرفین در مورد ارسال سامانه‌های پاتریوت، جنگنده‌های اف -16 و پهپادهای کلاس «ایگل» در چارچوب بخشی از قراردادهای تامین مالی بلندمدت در حال مذاکره هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید