گاردین: ترامپ دقیقه نود از حمله به ایران منصرف شد

ترامپ: این‌ها یک پهپاد را زدند، و من اگر دستور حمله بدهم، ظرف نیم ساعت 150 کشته [سپاهی] روی دست‌مان می‌ماند. واکنش متناسبی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی نوشته است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، در آخرین روزهای ریاست‌جمهوری خود قصد داشت رژیم ایران را مورد تهاجم نظامی قرار دهد، اما در دقیقه نود از انجام این کار منصرف شد.

«گاردین» این خبر را از کتابی که قرار است هفته آینده راهی بازار شود، نقل کرده است. نام کتاب «پاراوان: ترامپ در کاخ سفید 2017-2021» است، که سوزان گلاسر و پیتر بیکر، زن و شوهر روزنامه‌نگاری که برای «نیویورک تایمز» و «نیویورکر» کار می‌کنند، آن را به نگارش درآورده‌اند.

نویسندگان در کتاب خود خط مشی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در قبال ایران را پیگیری می‌کنند. در بخشی از کتاب، آنها به واکنش ترامپ به خبر حمله ساقط شدن هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط سپاه پاسداران می‌پردازند. ترامپ به گفته خود آماده واکنش نظامی به ایران بود، اما منصرف شد.

به گفته رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا: «یک ثانیه فکر کردم و با خودم گفتم: ‘ببین، این‌ها یک پهپاد را زدند، و من اگر دستور حمله بدهم، ظرف نیم ساعت 150 کشته [سپاهی] روی دست‌مان می‌ماند.’به نظرم کار درستی نبود. واکنش متناسبی نبود.»

با این وجود، ترامپ شش ماه بعد مجوز قتل قاسم سلیمانی، فرمانده وقت «نیروی قدس» سپاه پاسداران را صادر کرد. سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، یکی از فرماندهان «حشد شعبی»، نیروی نیابتی ایران در عراق، در 3 ژانویه 2020 هنگام خروج از فرودگاه بغداد با حمله پهپادی کشته شد.

به گفته نویسندگان کتاب «پاراوان»، ترامپ در دسامبر 2020 در یک مهمانی خصوصی به دوستانش گفته بود که نگران است رژیم ایران بخواهد به انتقام قتل قاسم سلیمانی، تلاش کند وی را ترور کند.

به گفته آنها: «ترامپ در یک مهمانی به چند تا از دوستانش در فلوریدا گفت می‌ترسد ایران قصد ترور او را داشته باشد، و بنابراین مجبور است به واشینگتن برگردد تا تحت تدابیر امنیتی قرار گیرد.»

بیکر و گلاسر گزارش می‌دهند که ترامپ و مشاورانش، طی حدود یک سال باقی‌مانده به پایان دوران ریاست‌جمهوری ترامپ، طرح‌های جدیدی برای حمله به رژیم ایران پروراندند، اما از آنجایی که ترامپ انتخابات ریاست‌جمهوری را به جو بایدن باخت، مجبور شدند در دقیقه نود از این حملات صرف نظر کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید