ژاپن قصد دارد رآکتورهای هسته‌ای نسل جدید را به کار گیرد

ژاپن بر اساس «سیاست پاک» کیشیدا قرار است با استفاده فزاینده از منابع انرژی عموما تجدیدپذیر، به سوی کربن‌زدایی از طبیعت گام بردارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه نگرانی‌ها بابت مسئله امنیت انرژی که اخیرا در اثر حمله روسیه به اوکراین دنیا را در بر گرفته است، ژاپن اعلام کرد قصد دارد راکتورهای هسته‌ای نسل جدید را توسعه دهد و به کار گیرد.

به گزارش روزنامه «تایمز ژاپن»، دولت ژاپن از زمان آغاز جنگ اوکراین پیوسته به سوی استقبال از انرژی هسته‌ای حرکت کرده است، به‌طوری که نخست‌وزیر فومیو کیشیدا، علاوه بر ذکر اینکه دولت وی قصد دارد راکتورهای سنتی را دومرتبه وارد سرویس کند، اخیرا اعلام کرد قصد دارد راکتورهای نسل جدید تولید کند.

به گفته این روزنامه، اظهارات کیشیدا به عنوان یک «تغییر سیاست اساسی» در ژاپن تفسیر شده است. حامیان استفاده از راکتورهای نسل جدید آنها را ایمن‌تر و کارآمدتر می‌دانند، اما چالش‌های عظیم سیاسی، اقتصادی و زیست‌محیطی می‌تواند هزینه توسعه و به کار گیری آنها را به شدت افزایش دهد.

کیشیدا از زمانی که نخست وزیر شده، طرحی تحت عنوان «سیاست پاک» مطرح کرده است، که بر اساس آن ژاپن قرار است با استفاده فزاینده از منابع انرژی عموما تجدیدپذیر، به سوی کربن‌زدایی از طبیعت گام بردارد.

بر این مبنا، دولت ژاپن قصد دارد بین 36 تا 38 درصد انرژی مورد نیاز خود تا سال 2030 را از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین کند، و تنها بین 20 تا 22 درصد از انرژی هسته‌ای استفاده کند، تا در نهایت در سال 2050 به کربن‌زدایی کامل برسد.

به گفته «تایمز ژاپن»، برخلاف راکتورهای هسته‌ای سنتی، ظرفیت تولید برق راکتورهای نسل جدید 300 مگاوات در واحد است، که تنها یک‌سوم ظرفیت تولید راکتورهای انرژی هسته‌ای سنتی است.

با این حال، طرفداران راکتورهای نسل جدید، که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز یکی از آنهاست، می‌گویند مزایای این راکتورها بیشتر از راکتورهای سنتی است، از جمله اینکه ارزان‌تر هستند و ساخت آنها زمان کمتری می‌برد. همچنین می‌توان این راکتورها را در مکان‌هایی مستقر کرد که برای نیروگاه‌های هسته‌ای بزرگ‌تر مناسب نیستند.

از همه مهمتر، اگرچه خروجی برق راکتورهای نسل جدید از راکتورهای سنتی کمتر است، اما به آسانی می‌توان تعداد بیشتری از آنها را با هزینه و جای کمتر به کار گرفت تا میزان انرژی مورد نیاز را تامین کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید