وال‌استریت‌ ژورنال: آمریکا در صدد تحریم نهادهای ایرانی مشوق ترور سلمان رشدی است

پس از سوءقصد اخیر به جان این نویسنده بریتانیایی - هندی، کتاب «آیات شیطانی» او در رتبه هشتم پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی وبگاه «آمازون» قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» در مقاله‌ای به نقل از منابع آگاه نوشت که دولت جو بایدن قصد دارد نهادها و سازمان‌های وابسته به جمهوری اسلامی که مشوق ترور سلمان رشدی نویسنده رمان معروف «آیات شیطانی» بودند را تحریم کند.

سلمان رشدی، نویسنده رمان «آیات شیطانی» که روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال 1989 فتوای قتل وی را صادر کرده بود، 21 مرداد، پیش از سخنرانی در سالنی در غرب ایالت نیویورک با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفت.

نویسنده رمان معروف «آیات شیطانی» چند روز پس از حمله تا حد زیادی بهبود یافت؛ دیگر نیازی به دستگاه کمک‌تنفسی نداشت، قادر به صحبت کردن شد و به گفته فرزندش، ظفر رشدی، شوخ‌طبعی همیشگی‌اش را بازیافت.

پرونده ضارب او، هادی مطر 24 ساله، که بلافاصله پس از حمله دستگیر شد در دادگاه چاتاکوای نیویورک در جریان است و جیسون اشمیت، دادستان منطقه چاتاکوا، روز چهارشنبه گفت مدارک و شواهدی در قالب بیش از سی‌هزار فایل علیه مطر به دستش رسیده است.

پس از حمله اخیر به رشدی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، وعده داد واشینگتن و شرکای آن در مقابله با این تهدیدات، با استفاده از «هر ابزار مناسبی» که در اختیار آنهاست، تردید نخواهند کرد.

دولت ایران دست‌داشتن در این حمله را رد کرد و در عوض نویسنده را مقصر دانست.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پس از این حمله گفت که رشدی با نوشتن «آیات شیطانی خود را در معرض خشم مردم قرار داده است.»

او در عین حال افزود که جمهوری اسلامی هیچ‌کس را غیر از سلمان رشدی و حامیان او شایسته سرزنش، ملامت و حتی محکومیت نمی‌داند.

وال‌استریت ژورنال نوشته است با «بنیاد پانزده خرداد»، که زیر نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری‌ اسلامی، فعالیت می‌کند و برای قتل رشدی جایزه تعیین کرده، تماس گرفته، اما پاسخی دریافت نکرده است.

جایزه دو و نیم میلیون دلاری که این بنیاد مذهبی در سال 1997 برای سر رشدی تعیین کرد، در سال 2012 به 3/3 میلیون دلار رسید و در سال 2016، چهل نهاد رسانه‌ای زیر نفود دولت، 600 هزار دلار دیگر هم به آن افزودند.

پس از سوءقصد اخیر به جان این نویسنده بریتانیایی - هندی، کتاب «آیات شیطانی» او در رتبه هشتم پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی وبگاه «آمازون» قرار گرفت. افزون بر آن رمان «بچه‌های نیمه‌شب» رشدی نیز در مکان چهارم کتاب‌های پرفروش آمازون قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید