پرایس: به نظرات ایران پاسخ دادیم؛ هنوز برای دستیابی به توافق دیر نشده است

در بیانیه آمریکا که شب گذشته در نشست شورای حکام قرائت شد، آمده است که ایران «شریکی مشتاق» در مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در اظهاراتی گفت که دولت بایدن بر این باور است هنوز برای دستیابی به توافقی برای احیای «برجام» دیر نشده است.

پرایس، در کنفرانس خبری سه‌شنبه 22 شهریور گفت: «نظرمان را درباره آخرین پاسخ ایران داده‌ایم» و افزود: «پاسخ ایران عقبگرد بود، اما هنوز برای دستیابی به توافق دیر نشده است.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته گفت که پاسخ اخیر ایران به طرح پیشنهادی اتحادیه اروپا «آشکارا یک گام به عقب» بود و دورنمای دستیابی به توافق در کوتاه مدت را بعید دانست.

همزمان نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه آغاز شد و تا جمعه ادامه خواهد داشت. بررسی پرونده ایران از سه‌شنبه در دستور کار این شورا قرار گرفت.

در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع دیپلماتیک ‌نوشت که قدرت‌های غربی می‌کوشند ائتلافی علیه ایران در شورای حکام تشکیل دهند تا به پرسش‌هایی پاسخ دهد که آژانس مدت‌هاست درباره کشف آثار اورانیوم در سه مکان اعلام‌نشده هسته‌ای در ایران مطرح کرده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا در جریان نشست این شورا، درباره گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار همکاری تهران شدند.

در بیانیه آمریکا که شب گذشته در این نشست قرائت شد، آمده است که ایران «شریکی مشتاق» در مذاکرات غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 نیست.

در این بیانیه آمده است که آمریکا برای اجرای فوری توافق و بازگشت به برجام آماده است اما مساله نبود شریکی مشتاق در ایران است.

بیانیه همچنین درباره نصب سانتریفیوژهای جدید و غنی‌سازی 60 درصدی در ایران ابراز نگرانی کرده و تاکید دارد که غنی‌سازی با این میزان خلوص «توجیه صلح‌آمیز بودن ندارد.»

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نیز سه‌شنبه 22 شهریور در گزارشی نوشت که مقامات آمریکایی و اروپایی نسبت به احیای برجام با ایران تا قبل از انتخابات میان دوره‌ای ایالات متحده، ناامید شده‌اند.

بنا به نوشته این روزنامه خواسته‌های تهران باعث شده مقامات آمریکایی و اروپایی به‌طور جدی، درباره تمایل ایران برای دستیابی به توافق، دچار تردید شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید