واشینگتن: روسیه 300 میلیون دلار برای تاثیرگذاری بر انتخابات ده‌ها کشور هزینه کرده است

سرویس اطلاعاتی آمریکا: این مبالغ به عنوان بخشی از کارزار مخفی مسکو برای تضعیف دموکراسی‌ها و تقویت نیروهای سیاسی جهانی که با منافع کرملین همسو هستند، هزینه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک بررسی جدید اطلاعاتی آمریکا، سرویس اطلاعاتی این کشور فاش کرد که روسیه از سال 2014 مخفیانه دست‌کم 300 میلیون دلار به نفع احزاب سیاسی خارجی و نامزدهای انتخاباتی در بیش از 22 کشور جهان هزینه کرده است.

بر اساس بررسی‌هایی که در تابستان سال جاری توسط دولت بایدن انجام شد، مسکو برنامه‌ریزی کرده است که صدها میلیون دلار دیگر را به‌عنوان بخشی از کارزار مخفی خود برای تضعیف دموکراسی‌ها و تقویت نیروهای سیاسی جهانی که با منافع کرملین همسو هستند، هزینه کند.

یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، سه‌شنبه 22 شهریور، در مصاحبه با خبرنگاران پیرامون یافته‌های اطلاعاتی در این خصوص گفت که دولت تصمیم گرفت، برخی از یافته‌های این بررسی را در راستای مقابله با توان روسیه در تأثیرگذاری بر رژیم‌های سیاسی در برخی از کشورهای اروپا، آفریقا و دیگر مناطق، از طبقه‌بندی خارج کند.

این مقام افزود: «با برجسته کردن منابع مالی مخفی روسیه و تلاش‌های مسکو برای تضعیف فرآیندهای دموکراتیک، ما به این احزاب و نامزدهای خارجی تذکر می‌دهیم که اگر مخفیانه پول روسیه را بپذیرند، ما قادر به کشف آن بوده و آن را افشا خواهیم کرد.»

این مقام ارشد بدون ذکر نام، به کشوری آسیایی اشاره کرد که گفته شده سفیر روسیه، میلیون‌ها دلار پول نقد را به یک نامزد ریاست جمهوری در این کشور داده است.

او در ادامه گفت که سازمان‌های مرتبط با کرملین همچنین از اندیشکده‌ها و ابزارهای دیگر برای تأثیرگذاری بر رخدادهای سیاسی و احیانا همسویی با گروه‌های راست افراطی استفاده کرده‌اند.

وزارت خارجه، دوشنبه یادداشتی را به سفارتخانه‌های آمریکا در بیش از 100 کشور ارسال کرد که در آن با تشریح این‌گونه فعالیت‌های ادعایی روسیه، اقداماتی را که ایالات متحده می‌تواند برای مقابله با آنها انجام دهد، از جمله اعمال تحریم‌ها و ممنوعیت سفر، پیشنهاد کرد.

مسئولان مزبور به خبرنگاران اطلاع دادند که از جمله بازرگانان روسی که به زعم این مقامات در «برنامه‌های تامین مالی» دست دارند، یوگنی پریگوژین و الکساندر باباکوف هستند.

به گفته آنها پریگوژین در سال 2018 به دلیل تلاش برای دخالت در انتخابات سال 2016 آمریکا، تحت تعقیب «اف بی آی» قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size