فاکس نیوز: همکاری روسیه با ایران بر مذاکرات هسته‌ای سایه‌ای سنگین انداخته است

ناظران می‌گویند پوتین، پس از آنکه به این نتیجه رسید که احیای روابط حسنه روسیه با غرب غیرممکن است، به سمت آسیا چرخید تا شراکت‌های نظامی و بازرگانی جدیدی با دیگر «رژیم‌های استبدادی» همچون چین، ایران و کره شمالی ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان به «فاکس نیوز» گفته‌اند که همکاری نزدیک روسیه با ایران در جریان جنگ اوکراین و همچنین افزایش حمایت‌ روسیه از مواضع تهاجمی رژیم ایران در خاورمیانه بر مذاکرات احیای توافق هسته‌ای «سایه‌ای سنگین» انداخته است.

به گفته این خبرگزاری، پس از حمله به اوکراین، روسیه به دنبال ایجاد روابط نزدیک‌تر با ایران به منظور جلوگیری از انزوای بین‌المللی خود است. اتحاد نزدیک‌تر روسیه و ایران به هر دو کشور کمک می‌کند تا با ایجاد بازارهای جدید برای محصولات خود و تقویت همکاری‌های نظامی، تأثیر تحریم‌های غرب را کاهش دهند.

ناظران می‌گویند ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پس از آنکه به این نتیجه رسید که احیای روابط حسنه روسیه با غرب غیرممکن است، به سمت آسیا چرخید تا شراکت‌های نظامی و بازرگانی جدیدی با دیگر «رژیم‌های استبدادی» همچون چین، ایران و کره شمالی ایجاد کند.

کارشناسان چنین استدلال می‌کنند که پوتین با تلاش برای تحکیم روابط روسیه با جمهوری اسلامی در دوران حساسی که رژیم ایران مدام تعهدات خود در زمینه منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای را نقض می‌کند، «تحقیر آشکار هنجارهای بین‌المللی» را پیش گرفته است.

به گفته «فاکس نیوز»، روسیه پیشاپیش قراردادی با سازمان انرژی اتمی ایران برای توسعه نیروگاه اتمی بوشهر امضا کرده است. بنا بر گزارش‌ها روسیه در همان ابتدای احیای «برجام» حدود ده میلیارد دلار سود می‌برد. بنابراین، اگر روسیه متولی تأسیسات هسته‌ای ایران شود، جریان درآمد به روسیه افزایش می‌یابد.

مسکو که در حال حاضر میلیاردها دلار از ساخت رآکتورهای هسته‌ای ایران به دست آورده است، بدون شک امیدوار است تا میلیاردها دلار تسلیحات نیز به تهران بفروشد. توافق هسته‌ای جدید با ایران می‌تواند به روسیه امکان روغن‌کاری چرخ ماشین جنگی خود و طولانی‌تر کردن درگیری در اوکراین را بدهد.

با نظر به این حقایق، کارشناسان به «فاکس نیوز» گفته‌اند که دولت آمریکا باید از این «خیال خام» که مسکو به واشینگتن کمک می‌کند تا با تهران به یک «توافق خوب» برسد، دست بکشد. به گفته آنها، هر وعده‌ای که مسکو ممکن است در زمینه کمک به احیای «برجام» به واشینگتن بدهد، «غیرقابل اعتماد» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید