آمریکا 10 فرد و 2 شرکت مرتبط با حملات سایبری ایران را تحریم کرد

وزارت دادگستری آمریکا ضمن اعلام جرم علیه 3 ایرانی به اتهام کلاهبرداری از طریق هک‌‌کردن و رمزگذاری صدها سیستم کامپیوتری در ایالات متحده، گفت این افراد در بازه سال‌های 2020 تا 2022 از قربانیان خود با دریافت بیت‌کوین اخاذی می‌کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا از تحریم 10 فرد و 2 شرکت مرتبط با حملات سایبری خرابکارانه ایران خبر داد.

دولت آمریکا در این‌باره توضیح داد که همه این افراد و شرکت‌های تحریم شده با سپاه پاسداران ایران در ارتباط هستند.

در بیانیه‌ صادره از سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز چهارشنبه 23 شهریور اعلام شده که این اقدام بخشی از تعهد دولت ایالات متحده به مبارزه با عملیات باج‌گیرانه و هکرهای باج‌گیر است که ستون فقرات اقتصاد آمریکا و زیرساخت‌های حیاتی این کشور را هدف قرار می‌دهند.

همزمان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و وزارت دادگستری این کشور نیز از تحریم این افراد و اعلام جرم دولت آمریکا علیه سه نفر در ارتباط با باج گیری از شهروندان آمریکایی از طریق دریافت بیت کوین، خبر داده‌اند.

آنتونی بلینکن که در نشست روابط اقتصادی عالی آمریکا و مکزیک است، در یک نشست خبری از این موضوع خبر داده است.

در هفته گذشته، با اعلام منشا حملات سایبری به زیرساخت‌های دولت آلبانی در تیرماه و سیستم کنترل مرزی این کشور در شهریورماه، ایالات متحده آمریکا نیز با محکوم کردن این حملات درباره اقدامات خرابکارانه هکرهای وابسته به حکومت ایران در آمریکا گزارش‌هایی منتشر کرد.

در عین حال، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو» نیز در بیانیه‌ای تایید کرد که این حملات سایبری توسط ایران صورت گرفته و از لزوم اتحاد برای مقابله با این حملات نوشت.

در پاسخ، ایران، این اتهامات را «سناریوسازی برای ایران‌هراسی» خواند و خود را یکی از بزرگ‌ترین قربانیان حملات سایبری دانست.

در بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرده، اعلام شده گروهی که از طرف سپاه پاسداران ایران حملات سایبری به زیرساخت‌های آمریکا و دیگر کشورها را پیش برده، دست‌کم از سال 2020 مشغول این‌ کار است. همچنین اعلام شده که این گروه با نام مشخصی فعالیت نمی‌کند و اسامی چون «بچه گربه جذاب»، «بچه گربه الهه انتقام» و «ای پی تی ‌35» را مورد استفاده قرار داده‌اند.

بنا به این بیانیه، گروه مذکور حملات سایبری گسترده‌ای را علیه سازمان‌ها و مقامات در سراسر جهان انجام داده و به‌ویژه کارکنان دفاعی، دیپلماتیک و دولتی ایالات متحده و خاورمیانه و همچنین صنایع خصوصی از جمله رسانه‌ها، بخش انرژی، خدمات تجاری و مخابرات را هدف قرار داده است.

شرکت‌هایی که در ارتباط با همکاری با سپاه پاسداران برای حملات سایبری علیه آمریکا تحریم شده‌اند، «شرکت فناوری ناجی هوشمند فاطر» یا (Najee Technology) و شرکت «افکار سیستم یزد» (Afkar System) هستند.

همچنین نام اشخاصی که وزارت خزانه‌داری آمریکا آن‌ها را تحریم کرده، منصور مالک، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ناجی فناوری، احمد خطیبی، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره افکار سیستم، اعلام شده است. علی آقا احمدی، محمد آقا احمدی، معین مهدوی، علی اکبر رشیدی برجینی، امیرحسین نیک‌آیین راوری، مصطفی حاجی حسینی، مجتبی حاجی حسینی و محمد شاکری نیز از جمله کارکنان این شرکت‌ها هستند که در فهرست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند.

با اجرای این تحریم‌ها، از امروز دارایی‌های این افراد و شرکت‌ها در آمریکا ضبط خواهد شد. همچنین افراد یا شرکت هایی که با این اشخاص و شرکت‌ها تحریم شده ارتباط مالی و کاری بگیرند نیز خود را در معرض خطر تحریم و بلوکه شدن اموال و دارایی‌های‌شان قرار می‌دهند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین اعلام کرده که این تصمیم با همکاری چندین نهاد فدرال در آمریکا از جمله وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه این کشور گرفته شده است.

در پی انتشار این بیانیه مطبوعاتی، وزارت دادگستری آمریکا هم از اعلام جرم علیه سه نفر از ده نفری که نام آنها در فهرست تحریم‌ها آمده، خبر داد.

امیرحسین نیک‌آیین، منصور احمدی و احمد خطیبی در حالی به اتهام کلاهبرداری، هک‌‌کردن صدها سیستم کامپیوتری در ایالات متحده، رمزگذاری داده‌ها و اخاذی از قربانیان برای باج‌گیری، محاکمه می‌شوند که در خاک آمریکا حضور ندارند. با این وجود، مقامات فدرال گفته‌اند که اتهامات مطرح شده علیه این افراد مانع از اشتغال، آموزش و سفر آنها به خارج از ایران می‌شود.

وزارت دادگستری آمریکا همچنین اعلام کرده که این اشخاص در بازه سال‌های 2020 تا 2022 از قربانیان باج‌گیری خود، با دریافت بیت‌کوین اخاذی می‌کرده‌اند.

ایران در طی سال‌های اخیر در کشف بیت کوین و خرید و فروش این رمز ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم‌هایی که به‌دلیل برنامه هسته‌ای آن و تداوم نقض‌ حقوق بشر در این کشور اعمال شده، استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید