«وال استریت ژورنال»: آمریکا و اروپا معتقدند ایران خواهان دست‌یابی به توافق نیست

نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا فرصت دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران را برای دولت بایدن محدود کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در گزارشی که سه‌شنبه 22 شهریور منتشر کرده، نوشته که مقامات آمریکایی و اروپایی نسبت به احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران تا قبل از انتخابات میان دوره‌ای ایالات متحده، ناامید شده‌اند.

بنا به نوشته این روزنامه خواسته‌های تهران باعث شده مقامات آمریکایی و اروپایی به‌طور جدی، درباره تمایل ایران برای دستیابی به توافق، دچار تردید شوند.

فرصت محدود دست‌یابی به توافق

همچنین در این گزارش آمده است که مقامات آمریکایی می‌گویند هیچ تصمیمی از سوی دولت بایدن مبنی بر کنار گذاشتن تلاش‌های دیپلماتیک احیای برجام با ایران اتخاذ نشده است. ولی فشرده شدن برنامه‌ها در کنگره در ماه‌های منتهی به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، زمان کمی برای دستیابی به توافق باقی گذاشته است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، شامگاه دوشنبه 21 شهریور در مکزیک به خبرنگاران گفت: «آن‌چه در یک هفته گذشته یا بیشتر دیده‌ایم، آشکارا یک گام به عقب است و رسیدن به یک توافق در کوتاه‌مدت را بعید می‌دانم.»

او همچنین گفت: « نمی‌توانم جدول زمانی ارائه دهم جز اینکه دوباره بگویم که به نظر می‌رسد ایران یا نمی‌خواهد یا نمی‌تواند کاری را که برای دستیابی به توافق لازم است انجام دهد.»

آمریکا، ایران و چندین قدرت جهانی از حدود یک سال پیش به‌دنبال توافق بر سر گام‌هایی هستند که واشنگتن و تهران باید برای بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 بردارند. اتخاذ چنین گامی‌هایی و بازگشت به برجام اکثر تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه تهران را در ازای محدودیت‌هایی سخت اما موقت بر برنامه هسته‌ای ایران، لغو می‌کند.

آمریکا در ماه مه 2018 تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ از توافق خارج شد. یک سال بعد، ایران توسعه گسترده برنامه هسته‌ای خود را از سر گرفت که باعث شد این کشور توافق هسته‌ای سال 2015، موسوم به برجام را ترک کند.

ایران در این مدت توانسته 19برابر حد مجاز اورانیوم غنی‌سازی کند و اقدامات خود در چندین سایت هسته‌ای را از دید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مخفی نگه دارد. البته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که اخیرا درباره برنامه اتمی ایران منتشر کرده، از عدم همکاری ایران برای پاسخگویی نسبت به این اقدامات خبر داده و رافائل گروسی، دبیرکل آژانس نیز گفته که این نهاد بین‌المللی دیگر نمی‌تواند صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تایید کند.

در ماه‌های اخیر، دولت بایدن بازگرداندن توافق هسته‌ای با ایران را به اولویت اصلی سیاست خارجی خود تبدیل کرده است، اما با مخالفت فزاینده‌ای در میان جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها مواجه شده است.

هفته گذشته، درخواست برخی نمایندگان کنگره آمریکا برای تصویب هرگونه توافق در کنگره این کشور، منتشر شد که نمونه‌ای از این مخالفت‌هاست.

بنا به گزارش وال‌استریت ژورنال، دولت بایدن احتمالا نسبت به رسیدن به توافق با ایران در این شرایط محتاط باشد، چون اگر به‌زودی توافقی با ایران منعقد شود، این توافق نیاز به بررسی 30 روزه در کنگره دارد که با توجه به برگزاری انتخابات میان دوره‌ای در ماه نوامبر، بعید به نظر می‌رسد.

این روزنامه درباره طرف‌های اروپایی مذاکرات اتمی با ایران نیز، به بیانیه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه که اواخر هفته پیش منتشر شد اشاره کرده است. در این بیانیه مشترک، سه شرکت کننده اروپایی در مذاکرات، گفته بودند که آماده سازش بیشتر نیستند و هشدار داده بودند که تجدیدنظر در خواسته‌های تهران باعث ایجاد تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهد ایران به یک نتیجه موفق شده است.

در پاسخ به این بیانیه، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، قدرت‌های اروپایی را به «خرابکاری در روند دیپلماتیک» متهم کرد و گفت تهران همچنان به دنبال یک توافق متوازن است.

عدم همکاری ایران با آژانس

تهران همچنین می‌گوید که خط قرمزهای این کشور برای احیای برجام در پیش‌نویس توافقی که روز شنبه به آن پاسخ داده، رعایت نشده است. خواسته این کشور، بازنگری در متن پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا در مورد رسیدگی به تحقیقات آژانس اتمی سازمان ملل در مورد مواد هسته‌ای کشف شده در سه سایت اعلام نشده این کشور است.

تهران بارها هشدار داده که اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این تحقیقات را نبندد، توافق هسته‌ای را به طور کامل اجرا نخواهد کرد. ایران اکنون تلاش دارد تا موضوع این تحقیقات ظرف 60 روز پس از دستیابی به توافق بسته شود.

با این وجود، ایالات متحده و کشورهای اروپایی گفته‌اند که تنها در صورتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش دهد که ایران به پرسش‌هایش در مورد مواد غنی‌شده اعلام نشده خود پاسخ قانع کنند‌ه‌ای داده، می‌توان تحقیقات در این زمینه را تعطیل کرد؛ موضوعی که ایران تا به حال درباره آن پاسخگو نبوده و با آژانس همکاری نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید