وزیر دفاع اسرائیل خواهان تشکیل جبهه یکپارچه بین‌المللی برای مقابله با ایران شد

اسرائیل: ایران صنایع و فناوری‌های پیشرفته نظامی خود را برای تولید سلاح و گسترش رعب و وحشت در سرتاسر منطقه گسترش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل که به آمریکا سفر کرده دوشنبه 21 شهریور در توئیتی از دیدار خود با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خبر داده و نوشته که در این دیدار اسرائیل خواستار تشکیل جبهه یکپارچه بین‌المللی برای مقابله با تهدیدهای مشترک از جمله ایران شده است.

گانتز که پیش از این نیز در یک سخنرانی در نیویورک از ارائه اطلاعات مربوط به 10 مرکز ساخت موشک ایران در سوریه، به مقامات آمریکایی خبر داده بود در «توییتر» نوشته است که جنگ در اوکراین و امنیتی جهانی انرژی از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگوی آنها بوده است.

بنی گانتز پیش‌ از آن درباره خطر حضور و فعالیت‌های ایران در خاک کشورهایی نظیر سوریه، یمن و لبنان هشدار داده و گفته بود: «ایران برای نیازهای خود در حال ساخت صنایع ترور است.»

بنا به گفته وزیر دفاع اسرائیل که در نشست سالانه «جروزالم پست» در نیویورک مطرح شد، در صورت ادامه این روند و عدم توقف آن، «صنایع پیشرفته ایران طی یک دهه در سرتاسر منطقه برای تولید سلاح و گسترش رعب و وحشت گسترش خواهد یافت.»

این در حالی است که یک منبع سیاسی اسرائیلی نیز دوشنبه 21 شهریور، هشدار داد که اگر «حزب‌الله» در تهدیدهای خود علیه مرزهای دریایی، اسرائیل را بیازماید، بهای سنگینی خواهد پرداخت.

این منبع اسرائیلی با تاکید بر این‌که گزینه نظامی در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران روی میز است، افزود که تل‌آویو اطلاعاتی به دولت آمریکا ارائه داده که به‌موجب آن واشینگتن رویکرد سخت‌گیرانه‌تری را در قبال پرونده هسته‌ای ایران در پیش گرفته است.

دیدار بنی گانتز با دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل، بخشی از برنامه اسرائیل برای جلوگیری از رسیدن به توافق اتمی با ایران است.

پیش از این نیز یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در برلین با صدراعظم آلمان، اولاف شولتز دیدار کرده و خواستار عبور از مذاکرات «شکست‌خورده» با ایران شده بود. و صدراعظم آلمان نیز گفته که توافق قریب‌الوقوع با ایران در کار نیست.

توافق هسته‌ای با ایران برای احیای برجام از اواخر هفته گذشته به خطر افتاده است، زمانی که بسیاری از مقامات اروپایی و آمریکایی درباره نیت‌های ایران ابراز تردید کرده و پاسخ این کشور به پیش‌نویس پیشنهادی اروپا برای احیای برجام را باعث عدم رسیدن به یک توافق جدید دانسته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید