قانونگذار آمریکایی: مقامات ایران برای توافق قابل اعتماد نیستند

گاتهایمر: مقامات ایران متحدان چین و روسیه هستند، و متحد پوتین در حمله به اوکراین هستند، و پهپادهای خود را در اختیار مسکو قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جاش گاتهایمر، نماینده دموکرات کنگره آمریکا از ایالت نیوجرسی طی اظهاراتی گفت به‌رغم تلاش‌هایی که دولت ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای با رژیم ایران می‌کنند، مقامات این رژیم «غیرقابل اعتماد» هستند، و بنابراین روی هیچ توافقی با آنها نباید حساب کرد.

این قانونگذار آمریکایی که روز دوشنبه در کنفرانس روزنامه «جروزالم پست» در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت: «رهبران ایران کسانی نیستند که بشود به آنها اعتماد و با آنها معامله کرد. آنها متحدان نزدیک چین و روسیه هستند، و متحد پوتین در حمله به اوکراین هستند، و پهپادهای خود را در اختیار مسکو قرار داده‌اند.»

نماینده نیوجرسی اضافه کرد که خاصیت «برجام» این است که یک لحظه به نظر می‌رسد که فیصله پیدا کرده و غیرممکن شده است، و لحظه دیگر اینطور به نظر می‌رسد که در حال احیا شدن است. به گفته وی، در حال حاضر به نظر می‌رسد که مذاکرات احیای «برجام» دچار سکون شده است، اما پیشتر هم چنین برداشتی وجود داشته و ثابت شده که اشتباه بوده است.

گاتهایمر ماه گذشته نیز رهبری یک اقدام دوحزبی پنجاه‌نفره، شامل 34 دموکرات و 16 جمهوری‌خواه را بر عهده گرفت که نامه‌ای خطاب به جو بایدن، رئیس‌جمهوری و آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا نوشتند و از آنها خواستند بدون مشورت با کنگره هیچ‌گونه توافقی را با رژیم ایران امضا نکند.

او به «جروزالم پست» خاطرنشان کرد که عضوی از گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی است که از ابتدا با «برجام» مخالف بودند، چرا که رهبران ایران را «صادق» نمی‌دانستند، و نگران عملیات‌های تروریستی سپاه پاسداران علیه نیروهای آمریکایی و متحدان ایالات متحده در خاورمیانه بودند.

به گفته گاتهایمر: «گروه ما به دولت بایدن گفت باید آرام‌تر پیش بروند و برای احیای برجام عجله نکنند، وگرنه با واکنش شدید کنگره مواجه می‌شوند. مواضع ما از چند ماه پیش کاملا روشن بود. به دولت گفتیم این راهی که می‌روند به جاهای خطرناکی منتهی می‌شود، و آنها هم حرف ما را شنیدند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید