اوکراین از سرنگونی یک پهپاد «احتمالا ایرانی» ارتش روسیه خبر داد

سرویس اطلاعاتی آمریکا نسبت به برنامه‌های تهران برای ارسال صدها «پهپاد انتحاری سرگردان» به روسیه برای کمک به این کشور در تهاجم نظامی خود به اوکراین، هشدار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اوکراین، سه‌شنبه، 22 شهریوراعلام کرد که برای اولین بار با پهپاد ایرانی مورد استفاده روسیه در میدان نبرد مواجه شده است که نشان‌دهنده عمق روابط مسکو و تهران در زمانی است که توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در معرض خطر است.

اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای بکارگیری در حمله مسکو علیه اوکراین منتشر شد؛ هرچند تهران بلافاصله این اتهامات را رد کرد. پس از آن مقامات آمریکایی اعلام کردند که روسیه برای استفاده از پهپادهای ساخت ایران در جنگ خود علیه اوکراین به مشکلات فنی برخورده است.

یک مقام نظامی اوکراین و همچنین یک وبگاه طرفدار این کشور که ارتباط نزدیکی با ارتش دارد، تصاویری از لاشه پهپاد ایرانی کلاس «شاهد» را منتشر کرد.

به گفته این دو منبع، نیروهای اوکراینی این پهپاد را در نزدیکی کوبیانسک در بحبوحه حمله کی‌یف در رخنه به خطوط روسیه در اطراف خارکیف در جبهه شرق اوکراین، رهگیری کردند.

این تصویر نشان می‌دهد که نیروهای اوکراینی این پهپاد را قبل از انفجار سرنگون کردند و نوشته‌های روی لاشه حاکی است که از نوع «ام214 جيران-2» است و تصویر آن با هیچ پهپاد شناخته شده روسی مطابقت ندارد.

ایران مدل‌های متعددی از پهپاد «شاهد» را در اختیار شبه‌نظامیان حوثی نیابتی خود در یمن قرار داده است.

«مهمات سرگردان»

اطلاعات موجود در مورد پهپاد «شاهد» حاکی از آن است که این پهپاد به شکل مثلث طراحی شده و بردی در حدود 2000 کیلومتر دارد.

کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که این کلاس از پهپادها، بمب‌هایی را حمل می‌کنند که «مهمات سرگردان» نامیده می‌شوند. این پهپاد به سمت مقصد از قبل برنامه‌ریزی شده خود پرواز کرده و بر فراز هدف یا در برخورد با آن منفجر می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید