کاهش درگیری مرزی باکو و ایروان؛ کشته‌شدن 49 سرباز ارمنستانی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از دو کشور خواست فوراً این درگیری‌ها را متوقف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان با اشاره به کاهش شدت درگیری مرزی میان نیروهای کشورش با ارتش آذربایجان از کشته‌شدن 49 سرباز ارمنستانی خبر داد.

رسانه‌های محلی ارمنستان پس از درگیری‌ مرزی شدید صبح سه‌شنبه 22 شهریور میان ارتش آذربایجان و ارمنستان از توافق آتش‌بس میان دو کشور خبر دادند.

وزارت دفاع ارمنستان هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: «سحرگاه سه‌شنبه جمهوری آذربایجان با توپخانه، سلاح‌های سنگین و پهپاد، مواضع نظامی ارمنستان در شهرهای گوریس، سوتاک و جرموک را هدف قرار داد.»

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان نیز با روسای جمهوری روسیه و فرانسه و وزیر خارجه آمریکا درباره این بحران صحبت کرد و خواستار توقف «تجاوزات آذربایجان» به خاک کشورش شد.

طبق بیانیه دولت ارمنستان، پاشینیان خواهان «پاسخ مناسب جامعه جهانی» به حملات مرزی آذربایجان شده است.

پیشتر ارمنستان و آذربایجان اعلام کردند درگیریهای مرزی در صبح سه‌شنبه میان نیروهای نظامی دو طرف به کشته شدن تعداد نامشخصی از سربازان آذربایجانی منجر شده است.

در همین رابطه، وزارت دفاع آذربایجان نیروهای ارمنستان را به انجام «اقدامات تخریبی گسترده» در نزدیکی استان‌های مرزی داش‌کسن، کلباجار و لاچین متهم و خاطرنشان کرد که مواضع ارتش این کشور «با خمپاره هدف قرار گرفته است.»

این بیانیه افزود که بمباران ارمنستان منجر به «زیان‌های جانی در میان سربازان (آذربایجانی) شده است». بیانیه مذکور تعداد کشته‌شدگان آذربایجانی را مشخص نکرد.

قره‌باغ منطقه مورد منازعه میان آذربایجان و ارمنستان
قره‌باغ منطقه مورد منازعه میان آذربایجان و ارمنستان

توقف فوری درگیری‌ها

از سویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌های درگیری در مرز ارمنستان و آذربایجان از دو کشور خواست فوراً این درگیری‌ها را متوقف کنند.

از زمان پایان دومین جنگ میان ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در پاییز 2020، درگیری‌های مرزی مکرری میان دو کشور رخ داده است.

ارمنستان، هفته گذشته آذربایجان را به کشتن یک سرباز خود در تبادل آتش در مرز دو کشور متهم کرد.

این اعمال خشونت‌آمیز، احتمال بروز مجدد درگیری در منطقه قره‌باغ به‌رغم حضور نیروهای روسی مسئول نظارت بر آتش‌بس میان دو کشور را به شدت بالا افزایش داده است.

میانجی‌گری روسیه

پس از اولین جنگ دو کشور که در اوایل دهه 1990 منجر به کشته‌شدن 30 هزار نفر شد، ارمنستان و آذربایجان در پاییز 2020 بر سر قره‌باغ، منطقه کوهستانی که با حمایت ایروان از آذربایجان جدا شده بود، مجددا درگیر شدند.

آخرین جنگ دو کشور در سال 2020 که منجر به کشته‌شدن حدود 6500 نفر شد، با میانجیگری روسیه پایان یافت.

ارمنستان و آذربایجان در حال حاضر با میانجیگری اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای یک معاهده صلح هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید