ادامه حمایت‌های بین‌المللی از آلبانی در برابر حملات سایبری ایران

اسرائیل به دولت آلبانی پشتیبانی و کمک دفاعی در برابر حملات سایبری ایران پیشنهاد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، بامداد روز سه‌شنبه 22 شهریور در تماس تلفنی با نخست‌وزیر آلبانی تاکید کرد که ایالات متحده با حملات سایبری ایران علیه متحدان خود مدارا نخواهد کرد. او همچنین گفت که آمریکا همکاری‌ با آلبانی را در زمینه‌های امنیتی در پی حملات سایبری ایران به این کشور، تقویت خواهد کرد.
در ادامه واکنش‌ها به حملات سایبری ایران به زیرساخت‌های دیجیتال کشور آلبانی، سایت وزارت خارجه آمریکا از تماس تلفنی آنتونی بلینکن با ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی نیز خبر داد.

حملات سایبری «متهورانه»

در این تماس تلفنی، بلینکن حمله سایبری 9 سپتامبر (18 شهریور) علیه سیستم‌های کنترل مرزی آلبانی را محکوم کرد و آن را «متهورانه» خواند. او همچنین گفت این حمله به دنبال حمله سایبری ایران در 15 ژوئیه به آلبانی انجام شده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بر اهمیت همکاری آمریکا و آلبانی به عنوان متحدان ناتو در حفظ امنیت منطقه تاکید کرده است.

پیشنهاد کمک اسرائیل به آلبانی

در ادامه واکنش‌ها به حملات سایبری ایران علیه زیرساخت‌های دیجیتال آلبانی، دولت اسرائیل نیز به دولت آلبانی، پیشنهاد کمک دفاعی علیه حملات سایبری ایران داده است.

بنا به گزارش سایت «میدل ایست مانیتور»، معاون وزیر خارجه اسرائیل، آیدان رول، در نشستی در برلین به وزیر امور خارجه آلبانی اعلام کرده که اسرائیل می‌تواند «دانش و تجربه خود در دفاع سایبری» را در اختیار این کشور قرار دهد.

رول در توییتی نیز اعلام کرده که در گفت‌وگو با اولتا ژاچکا، مراتب تقدیر اسرائیل از تصمیم دولت آلبانی برای برخورد جدی با حملات سایبری ایران علیه این کشور را اعلام کرده است. معاون وزیر خارجه اسرائیل در ادامه نیز به تداوم همکاری و ارتباط نزدیک اسرائیل با آلبانی، تاکید کرده است.

دولت آلبانی هفته گذشته ایران را در ارتباط با حملات سایبری گسترده به زیرساخت‌های دیجیتال عمومی این کشور در تیرماه امسال مسئول دانست. چند روز بعد از اعلام این موضع نیز، آلبانی اعلام کرد که زیرساخت کنترل مرزی این کشور در روز 9 سپتامبر از همان منبعی که حملات تیرماه انجام شده بود، مجددا در معرض حمله قرار گرفته است.

در واکنش به این حملات، دولت آلبانی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و سفیر و دیپلمات‌های ایرانی را اخراج کرد. به‌دنبال قطع روابط سیاسی میان ایران و آلبانی، خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که دیپلمات‌های ایرانی چند ساعت پیش از ترک خاک آلبانی، اقدام به نابودی برخی اسناد کرده‌اند.

هم‌زمان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، «ناتو»، نیز در بیانیه‌ای مسئولیت این حملات را متوجه ایران دانسته و بر لزوم همکاری با آلبانی عضو این پیمان تاکید کرد.

آمریکا نیز تهدید کرد که اقدام ایران را بر پایه ماده 5 این پیمان که اقدام علیه یک کشور عضو، اقدام علیه همه اعضاست، تلقی خواهد کرد.

ایران اما در آخرین واکنش‌های خود به اتهامات مطرح شده علیه این کشور مبنی بر حمله سایبری علیه آلبانی طی دو نوبت، در بیانیه‌ای، این موضوع را انکار کرده است.

در این بیانیه که از سوی مرکز ملی فضای مجازی ایران صادر شده و خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، آن را منتشر کرده این اتهامات «دروغین» و «بی‌اساس» خوانده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید