مقام پیشین آمریکایی: احیای «برجام» مانع دستیابی ایران به بمب اتم نمی‌‌شود

دنیس راس: بدون تهدید معتبر، ایران دیر یا زود به سلاح هسته‌ای دست می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دنیس راس، دستیار ویژه سابق باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در مقاله‌ای برای «موسسه واشینگتن» نوشت، بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی‌شود، و تنها «تهدید معتبرِ حمله نظامی» می‌تواند این رژیم را از اتمی شدن بازدارد.

به گفته این مقام پیشین ایالات متحده، یک دهه پیش ایهود باراک، وزیر دفاع وقت اسرائیل مرتباً به واشینگتن سفر می‌کرد تا با مقامات ارشد دولت اوباما جلساتی در سطح بالا درباره برنامه هسته‌ای ایران برگزار کند.

بنا به نوشته دنیس راس، حرفی که باراک همیشه می‌زد این بود که آمریکایی‌ها مدام می‌گویند برای حمله به تاسیسات اتمی ایران وقت هست، اما او نگران بود مبادا روزی برسد که آمریکایی‌ها بگویند دیگر کار از کار گذشته، و باید با ایرانِ اتمی ساخت. به گفته راس، ظاهرا پیش‌بینی باراک به حقیقت پیوسته است.

ایران دانش هسته‌ای خود را به حدی توسعه داده که اینک کشوری در آستانه تولید سلاح هسته‌ای است. بنابراین، هنگامی که محدودیت‌های کمی و کیفی «برجام» در سال 2030 به پایان برسد، زمان تولید سلاح هسته‌ای برای ایران «صفر» خواهد بود.

به گفته دستیار ویژه اوباما، احیای «برجام» به تهدید هسته‌ای ایران پایان نمی‌دهد، بلکه فقط آن را به تعویق می‌اندازد. کاری که «برجام» می‌کند این است که تا سال 2030 برای غرب زمان می‌خرد، و اینکه آمریکا و متحداش در این مدت چه اقداماتی انجام دهند، می‌تواند بر نتیجه نهایی برنامه اتمی ایران تاثیرگذار باشد.

بر این اساس، راس به کاخ سفید توصیه می‌کند که از این زمان «استفاده مثبت» بکند، و گام‌هایی بردارد تا اطمینان حاصل شود از اینکه حتی پس از سال 2030 نیز ایران نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست یابد و به پشتوانه آن تهدیدات منطقه‌ای خود را افزایش دهد.

به گفته راس، تا زمانی که مقامات جمهوری اسلامی اطمینان دارند که ایالات متحده علیه برنامه هسته‌ای آنها اقدام نظامی نمی‌کند، دورنمای تیره‌ای برای حصول نتیجه‌ای تاثیرگذار بر بلندپروازی‌های اتمی ایران از طریق دیپلماسی وجود دارد.

این مقام اسبق آمریکایی نتیجه می‌گیرد که بدون تهدید معتبر به اقدام نظامی، ایران دیر یا زود به سلاح هسته‌ای دست می‌یابد، و آن وقت یا اسرائیلی‌ها مجبور به اقدام یکجانبه نظامی خواهند شد، یا پیش‌گویی ایهود باراک به حقیقت خواهد پیوست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید